Tuvojoties rudenim, skolēniem un viņu vecākiem aktuāli kļūst sagatavoties jaunajam mācību gadam. Mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras TNS Latvia veiktajā pētījumā noskaidrojās, ka divas trešdaļas vecāku jau līdz augusta vidum bija iepirkuši visu vai gandrīz visu nepieciešamo, lai bērni 1. septembrī varētu doties uz skolu.

28 % vecāku bija nopirkuši visu nepieciešamo, bet 37 % – gandrīz visu nepieciešamo. Tomēr trešdaļa vecāku vēl bija nopirkuši tikai dažas skolai nepieciešamas lietas vai pat vispār nebija sākuši iepirkties. Retāk savus bērnus skolai bija sagatavojuši 35-44 gadus vecie vecāki, nestrādājošie, ar zemākiem ienākumiem, kā arī rīdzinieki. Acīmredzot viens no iemesliem, kādēļ vecāki atliek skolas mantu iepirkšanu, ir līdzekļu trūkums. Savukārt rīdzinieki paļaujas, ka varēs doties uz veikalu un visu nopirkt, tiklīdz radīsies nepieciešamība. 

Vidēji vecākiem visu bērnu sagatavošana skolai izmaksā 93,03 Ls, par vienu bērnu vidēji iztērējot 64,55 Ls. Lai arī divas trešdaļas vecāku bērnu sagatavošanai skolai netērē vairāk par 100 Ls, dažiem vecākiem izdevumi sasniedz pat vairākus simtus latu. Lielāki kopējie izdevumi ir, sagatavojot skolai vairākus bērnus. Tomēr, ja ģimenei jāsagatavo skolai vairāki bērni, tad izdevumi par viena bērna sagatavošanu skolai samazinās. Vairāk bērnu sagatavošana skolai izmaksā tēviem, kā arī latviešiem.

Izmaksas skolai ir ne tik daudz saistītas ar pašu mācību procesu, cik ar to, lai bērns skolā justos ērti, patīkami. Vislielākos izdevumus, sagatavojot bērnus skolai, 59 % vecāku sagādā apģērba iegāde. Vislielākie izdevumi tieši mācību grāmatu iegādei ir bijuši tikai 27 % respondentu, citiem mācību palīglīdzekļiem 9 %, bet maksājumiem skolai – tikai 3 % respondentu. Sevišķi bieži apģērba iegādei visvairāk ir tērējuši latvieši, ģimenes ar vidējiem ienākumiem uz ģimenes locekli, pilsētu iedzīvotāji, kā arī vecāki, kas ir jaunāki par 35 gadiem. Tas norāda, ka par bērna ērtībām skolā vairāk domā tie vecāki, kas vēl paši salīdzinoši nesen ir gājuši skolā.

Par aptauju

Aptauju TNS Latvia veica no 2005.gada 17. līdz 22. augustam, regulārās Catibusa aptaujas ietvaros aptaujājot 500 Latvijas iedzīvotājus (vecumā no 15 līdz 74 gadiem) visā Latvijā.

Par TNS Latvia

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra, un klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, radio, Interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Reinis Lazda
Projektu vadītājs
t 7096300
e reinis.lazda@tns.lv