Kā liecina mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “TNS Latvia” janvārī veiktās Latvijas iedzīvotāju aptaujas dati, lai iepriecinātu mīļotos cilvēkus, iedzīvotāji visbiežāk dāvina dāvanas (43 %). Salīdzinoši vairāk to dara Rīgas iedzīvotāji, cilvēki ar augstiem ienākumiem, tie, kas ir precējušies vai dzīvo kopā ar partneri, kā arī cilvēki vecumā no 25 līdz 44 gadiem.

Katrs trešais (30 %) sev mīļus cilvēkus iepriecina emocionāli – apskauj, samīļo, lutina, uzmundrina ar smaidu, labu garastāvokli, vārdu vai darbu. Biežāk tie ir jaunieši no 15-24 gadu vecumam, tie cilvēki, kuriem nav personīgo ienākumu un kuri nav precējušies.

Teiciens, ka mīlestība „iet” caur vēderu, pierādās arī praksē – 17 % Latvijas iedzīvotāju savus mīļos cilvēkus iepriecina ar brokastīm, vakariņām vai garšīgām uzkodām. Visbiežāk to dara sievietes, vidēja vecuma iedzīvotāji (35-44 gadi), latvieši un tie, kas ir precējušies, vai dzīvo kopā ar partneri.

Lai iepriecinātu savas mīļotās sievietes, vīrieši dāvina ziedus, bet precēti cilvēki un tie, kas ir vecumā no 35 līdz 54 gadiem, dāvina saldumus, augļus un citas garšīgas lietas. 

Cilvēki vecumā no 25 līdz 34 gadiem biežāk kā citi aicina savus mīļos cilvēkus uz kafejnīcām, restorāniem, tāpat arī uz dažādiem izklaides pasākumiem (kino, teātris u.c.). Izklaides pasākumi kā iepriecināšanas veids ir populāri arī lauku iedzīvotāju vidū. Savukārt tie, kam ir 45-54 gadi un kas dzīvo laukos, palīdz mājas darbos (iztīra, sakārto). Tikmēr vecāka gadagājuma cilvēki (55-74) apciemo viens otru vai vienkārši satiekas.

Tikai 2 % Latvijas iedzīvotāju neiepriecina sev mīļus cilvēkus vai arī uzskata, ka to darīt nav nepieciešams. Šādu viedokli biežāk pauž tie, kuri dzīvo vieni paši (šķīrušies, atraitņi, nedzīvo kopā ar partneri). Apsveikumi svētkos vai jubilejās ir veids, kā šī cilvēku grupa iepriecina savus mīļos biežāk kā precētie cilvēki.

Attiecībās starp vīrieti un sievieti vissvarīgākās ir trīs pamata vērtības – uzticība, cieņa un mīlestība

Pētījuma rezultāti rāda, ka ir trīs pamata vērtības, ko Latvijas iedzīvotāji uzskata par vissvarīgākajām attiecībās starp vīrieti un sievieti. Tās ir uzticība (34 %), cieņa (23 %) un mīlestība (22 %).

Uzticība kopumā svarīgāka ir jaunākiem cilvēkiem (25-34) un lauku iedzīvotājiem, bet mīlestība – latviešiem un jauniešiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem.

Tikmēr savstarpējā cieņa starp vīrieti un sievieti svarīgāka ir cittautiešiem, pilsētu iedzīvotājiem un tiem, kas dzīvo šķirti. Bez tam cieņas nozīmīgums palielinās arī līdz ar iedzīvotāju vecuma pieaugumu.

Dāviniet saviem mīļajiem ziedus!

Aptuveni katrs piektais Latvijas iedzīvotājs (19 %) uzskata, ka jaukākā dāvana, kādu viņš/ viņa ir saņēmis no sev mīļa cilvēka, ir ziedi. Biežāk tā domā sievietes, cilvēki vecumā no 45 līdz 54 gadiem, lauku iedzīvotāji (īpaši – Latgalē) un tie, kuru personīgie ienākumi ir no 101 līdz 200 Ls mēnesī.

Katrs desmitais iedzīvotājs par jaukāko dāvanu uzskata rotaslietas. Populārākas tās ir starp sievietēm un Rīgas iedzīvotājiem.

Respondenti vecumā no 25 līdz 34 un no 45 līdz 54 gadiem, lauku iedzīvotāji un tie, kas ir precējušies vai dzīvo kopā ar savu partneri, uzskata, ka jaukākā dāvana ir bijusi bērna piedzimšana, savukārt jauniešiem no 15 līdz 24 gadiem jaukākā dāvana nereti bijusi kāda rotaļlieta.

Vīrieši biežāk kā sievietes par jaukāko dāvanu nosauc pulksteni, bet latvieši biežāk kā cittautieši – ceļojumu.

10 % Latvijas iedzīvotāju nenošķir kādu konkrētu dāvanu – viņi uzskata, ka viņus iepriecina visas dāvanas, ko viņi ir saņēmuši no sev mīļiem cilvēkiem.

Par aptauju

Aptauju tirgus, mediju un sociālo pētījumu aģentūra TNS Latvia veica 2006. gadā no 25. janvāra līdz 1.februārim, aptaujājot 500 Latvijas iedzīvotājus (vecumā no 15 līdz 74 gadiem) visā Latvijā.

Par TNS Latvia

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, radio, Interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

t 7096300
e tns@tns.lv