. Tuvojoties rudenim, skolēniem un viņu vecākiem aktuāli kļūst sagatavoties jaunajam mācību gadam. Aptuveni divas trešdaļas vecāku ar bērniem skolas vecumā jau līdz augusta vidum bija iegādājušies visu vai gandrīz visu nepieciešamo, lai bērni 1.septembrī varētu doties uz skolu. Šādus datus uzrāda TNS Latvia 2006.gada augustā veiktais pētījums.

1.septembris – nozīmīga diena ģimenēs ar bērniem skolas vecumā

Absolūti lielākā daļa – 90 % – respondentu, kuriem ir skolas vecuma bērni, atzīmē 1.septembri, turklāt lielākā daļa no tiem 1.septembri uzskata par ļoti nozīmīgu dienu, kura tiek atzīmēta vienmēr vai gandrīz vienmēr (61 %). Gandrīz trešdaļa (29 %) respondentu šo dienu atzīmē dažreiz, tomēr desmitajai daļai respondentu ar skolas vecuma bērniem 1.septembris nav nozīmīga diena un netiek svinēta.

1. septembra svētku nozīmīgums

Lielākā daļa – gatavi skolai

Aptuveni divas trešdaļas (64 %) vecāku jau līdz augusta vidum bija iegādājušies visu vai gandrīz visu nepieciešamo, lai bērni 1.septembrī varētu doties uz skolu, to skaitā 25 % vecāku bija iegādājušies visu nepieciešamo, bet 39 % – gandrīz visu nepieciešamo. Savukārt trešdaļa vecāku vēl bija nopirkuši tikai dažas skolai nepieciešamas lietas vai pat vispār nebija sākuši iepirkties.

Gatavība skolai

Šī situācija ir līdzīga tai, kāda bija novērojama pagājušā gada augustā, kad 28 % vecāku bija nopirkuši visu skolai nepieciešamo, bet 37 % – gandrīz visu nepieciešamo. Tātad vecāku uzvedības ieradumi būtiski nav mainījušies.

Bērnu sagatavošanai skolai tērē vidēji vairāk kā 100 latus

Vidēji vecākiem visu bērnu sagatavošana skolai izmaksā 116,68 latus (salīdzinoši pagājušajā gadā šī summa bija 93,03 Ls). Par vienu bērnu vecāki vidēji iztērē 103,60 latus. Šogad vecāki bērnu sagatavošanai skolai tērē par 25 %vairāk naudas nekā pagājušajā gadā. Salīdzinot ar pagājušo gadu, ir samazinājies to respondentu skaits, kuri tērē līdz 50 latiem un palielinājies to vecāku skaits, kuri tērē vairāk nekā 100 latus, lai sagatavotu savus bērnus skolai. 

Izdevumi bērna sagatavošanai skolai

Lai arī vairāk kā puse vecāku bērnu sagatavošanai skolai netērē vairāk par 100 latiem (57 %), dažiem vecākiem izdevumi sasniedz pat vairākus simtus latu. Lielāki kopējie izdevumi ir, sagatavojot skolai vairākus bērnus. Tomēr, ja ģimenei jāsagatavo skolai vairāki bērni, tad izdevumi par viena bērna sagatavošanu skolai samazinās.

Vidējie kopējie izdevumi bērnu sagatavošanai skolai atkarībā no bērnu skaita

Lielākās izmaksas skolai ir ne tik daudz saistītas ar pašu mācību procesu, cik ar to, lai bērns skolā justos ērti un patīkami. Vislielākos izdevumus lielākajai daļai vecāku, sagatavojot bērnus skolai, sagādā apģērba iegāde (55 %). Mācību grāmatu iegādi par vislielākajiem izdevumiem nosaukusi vien trešdaļa (32 %) respondentu, citus mācību palīglīdzekļus – 8 %, bet maksājumus skolai – tikai 3 % respondentu.

Pirkumi, kas sastādīja vislielākos izdevumus, sagatavojot bērnus skolai

Par aptauju

Aptauju mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra TNS Latvia veica laikā no 2006.gada 15. līdz 22.augustam, visā Latvijā aptaujājot 500 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Par uzņēmumu

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, radio, Interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

TNS Latvia līdz ar TNS uzņēmumiem Lietuvā un Igaunijā veido lielāko tirgus un sociālo pētījumu centru Baltijas valstīs.

Kontakti

Santa Tolka
TNS Latvia mārketinga direktore
t 7096300
e santa.tolka@tns.lv