Pirmā skolas diena jau ir pavisam tuvu un lielākā daļa no skolniekiem ir jau sagatavojušies skolai. Aptuveni divas trešdaļas (66 %) vecāku ar skolas vecuma bērniem pētījuma veikšanas laikā bija iegādājušies visu vai gandrīz visu nepieciešamo, lai bērni 1.septembrī varētu doties uz skolu. Šādus datus uzrāda mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras TNS Latvia 2008.gada augustā veiktais pētījums.

1.septembris – nozīmīga diena ģimenēs ar bērniem skolas vecumā

Lielākā daļa respondentu, kuriem ir skolas vecuma bērni, atzīmē 1.septembri (86 %). Vairums no tiem 1.septembri uzskata par ļoti nozīmīgu dienu, kura tiek atzīmēta vienmēr vai gandrīz vienmēr (55 %), savukārt aptuveni trešdaļa (31 %) respondentu dažreiz atzīmē šo dienu. Nedaudz vairāk nekā desmitajai daļai (13 %) respondentu ar skolas vecuma bērniem 1.septembris nav nozīmīga diena, un tā netiek svinēta.

Lielākā daļa skolēnu – gatavi skolai

Divas trešdaļas jeb 66 % vecāku jau ir iegādājušies visu vai gandrīz visu nepieciešamo, lai bērni 1.septembrī varētu doties uz skolu – tai skaitā 29 % vecāku ir iegādājušies visu nepieciešamo, bet 37 % – gandrīz visu nepieciešamo. Savukārt aptuveni piektā daļa vecāku augusta otrajā pusē, pētījuma veikšanas laikā, vēl bija nopirkuši tikai dažas skolai nepieciešamas lietas (22 %) vai pat vispār nebija sākuši iepirkties (11 %).

Bērnu sagatavošanai skolai tērē vidēji vairāk nekā 140 latus

Lai arī vairāk nekā puse vecāku bērnu sagatavošanai skolai netērē vairāk par 100 latiem (54 %), desmitā daļa no aptaujātajiem vecākiem norādījuši, ka bērnu sagatavošanai skolai tērē vairāk nekā 200 latus, dažiem vecākiem izdevumi sasniedz pat vairākus simtus latu. Lielāki kopējie izdevumi ir tad, ja skolai jāsagatavo vairākus bērnus, tomēr šajā gadījumā izdevumi par viena bērna sagatavošanu skolai samazinās.

Vidēji vecākiem visu bērnu sagatavošana skolai izmaksā 141,73 latus. Par vienu bērnu vecāki vidēji iztērē 120,88 latus.

Visvairāk tērē apģērba iegādei

TNS Latvia iekšējo projektu vadītāja Dace Zolberga norāda, ka vislielākos izdevumus lielākajai daļai vecāku, sagatavojot bērnus skolai, sagādā apģērba iegāde (67 %). Neskatoties uz to, ka valsts garantē bezmaksas vidējo izglītību, piektdaļa respondentu (19 %) par vislielākajiem izdevumiem bērna sagatavošanai skolai minējuši mācību grāmatu iegādi, savukārt citiem mācību palīglīdzekļiem visvairāk tērējuši 10 % no aptaujātajiem vecākiem.

Par aptauju

Aptauju mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra TNS Latvia veica laikā no 2008.gada 19. līdz 26.augustam, visā Latvijā aptaujājot 503 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Par TNS Latvia

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

TNS Latvia līdz ar TNS uzņēmumiem Lietuvā un Igaunijā veido lielāko tirgus un sociālo pētījumu centru Baltijas valstīs. Sīkāka informācija: www.tns.lv

Kontakti

Laura Briča
Mārketinga vadītāja
t 67 096 300
e laura.brica@tns.lv