2008.gada nogalē TNS grupas uzņēmumi veica aptauju par globālo finanšu krīzi. Pētījums tika veikts Baltijā un vairākās pieredzējušajās demokrātijās (ASV, Lielbritānija, Francija un Vācija). Latvijā šo aptauju veica mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra TNS Latvia. Aptaujas mērķis bija fiksēt iedzīvotāju viedokļus par globālās finanšu krīzes ilgumu un tās iespējamajām sekām.

Viens no būtiskākajiem secinājumiem ir tāds, ka gan Baltijas, gan rietumvalstu iedzīvotāji paredz finanšu krīzes pārvēršanos globālā ekonomiskajā krīzē. Krīzes gaidas acīmredzot nozīmīgi ietekmēs iedzīvotāju patēriņa ieradumus šogad. Baltijas valstu iedzīvotāji pauž lielāku pesimismu par krīzes ilgumu nekā citu valstu iedzīvotāji. Vairāk nekā puse baltiešu uzskata, ka krīze ilgs vairāk nekā divus gadus, kamēr tikai ceturtdaļa aptaujāto rietumvalstu iedzīvotāju ir līdzīgās domās.

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas respondenti ir pārliecināti, ka finanšu krīze pāraugs ekonomiskajā krīzē viņu valstīs (attiecīgi 84 %, 73 % un 82 %). Attīstīto valstu vidū tikai briti tuvojas baltiešu pesimisma līmenim – 81 % aptaujāto britu domā, ka finanšu krīze pārvērtīsies ekonomiskajā krīzē viņu valstī. Savukārt ASV un Vācijā šādas bažas ir pārņēmušas divas trešdaļas šo valstu iedzīvotāju.

Finanšu krīzes ietekme ir sazīmējama arī bažās par darbu – 52 % Latvijas respondentu, 43 % Lietuvas respondentu un 24 % Igaunijas respondentu ir nobažījušies, ka varētu zaudēt darbu. Neraugoties uz satraukumu par valsts ekonomisko stāvokli un nodarbinātību, visai neliels (6-7 %) respondentu īpatsvars ir nobažījies, ka varētu zaudēt savu mājokli. Tieši ASV iedzīvotāji visbiežāk (11 %) ir pauduši bažas par sava mājokļa zaudēšanu krīzes ietekmē.

Vairāk nekā trīs ceturtdaļas baltiešu uzskata, ka tagad būtu jāsamazina savi tēriņi (75 % Igaunijā, 85 % Latvijā, 89 % Lietuvā). Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji savas mājsaimniecības situāciju vērtē negatīvāk, jo teju puse uzskata, ka stāvoklis tikai pasliktināsies. Savukārt Igaunijā tikai trešdaļa respondentu saskata pesimistisko attīstības scenāriju.

Kā norāda TNS Latvia projektu vadītāja Revita Logina, tad Latvijā mazāk nobažījušies par ekonomiskās krīzes ietekmi uz personīgo situāciju ir iedzīvotāji vecumā no 35-44 gadiem.

Aptauja Baltijas valstīs tika veikta tiešo interviju veidā respondentu dzīvesvietās, laikā no 2008.gada 10.decembra līdz 17.decembrim. Katrā valstī tika intervēti 500 respondenti vecumā no 15-74 gadiem. Citās valstīs pētījums tika veikts, interneta panelī aptaujājot 1000 respondentus vecumā no 18-64 gadiem.

Sīkāku informāciju par pētījuma rezultātiem attīstītajās demokrātijās var iegūt no TNS paziņojuma pasaules presei.

Par TNS Latvia

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

TNS Latvia līdz ar TNS uzņēmumiem Lietuvā un Igaunijā veido lielāko tirgus un sociālo pētījumu centru Baltijas valstīs. Sīkāka informācija: www.tns.lv

Kontakti

Laura Briča
Mārketinga vadītāja
t  67 096 300 
e laura.brica@tns.lv