Latvijas iedzīvotāju noskaņojums kopš 2010.gada pavasara nav būtiski mainījies – lielākā daļa (58 %) iedzīvotāju ir apmierināti ar savu pašreizējo dzīvi, tomēr Eiropas Savienības valstu iedzīvotāju kopējais noskaņojums joprojām saglabājas optimistiskāks – ar savu dzīvi apmierināti ir 78 % eiropiešu. Šādus rezultātus atklāj Eirobarometra pētījums, kuru veic Eiropas Komisija sadarbībā ar TNS Opinion & Social. Latvijā šo pētījumu veic tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra TNS Latvia.

Latvijas iedzīvotāju viedoklis par lietu virzību valstī un Eiropas Savienībā

Lai arī Latvijas iedzīvotāji joprojām ir vieni no skeptiskākajiem Eiropas Savienībā attiecībā par valsts attīstības virzienu un lielākā daļa (59 %) iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā lietas virzās nepareizajā virzienā, tomēr salīdzinājumā ar 2010.gada pavasari būtiski pieaugusi to iedzīvotāju daļa (par 6 procentpunktiem– no 15 % uz 21 %), kuri uzskata, ka valstī lietas virzās pareizajā virzienā.

Latvijas iedzīvotāju viedoklis par lietu virzību valstī un Eiropas Savienībā

Dati: TNS Latvia / Eirobarametrs

Savukārt par lietu virzību Eiropas Savienībā Latvijas iedzīvotāji ir ievērojami pozitīvāk noskaņoti – attiecīgi 44 % Latvijas iedzīvotāju un 30 % Eiropas Savienības valstu iedzīvotāji kopumā ir pārliecināti par Eiropas Savienības lietu virzības pareizo kursu.

Uzticēšanās vietējām un starptautiskajām institūcijām

Līdzīgi kā iepriekš Latvijas iedzīvotāji biežāk uzticas medijiem nekā valsts varas institūcijām (valdībai, Saeimai, tieslietu sistēmai un politiskajām partijām), tomēr visaugstākā uzticēšanās ir armijai (65 %). No medijiem augstāka uzticēšanās vērojama televīzijai (62 %) un radio (58 %), kamēr presei un internetam uzticas salīdzinoši mazāk – 42 % un 44 % Latvijas iedzīvotāju.

Uzticēšanās vietējām un starptautiskajām institūcijām

Dati: TNS Latvia / Eirobarametrs

Lai arī pēdējā pusgada laikā ir vērojams uzticēšanās pieaugums valsts varas institūcijām, joprojām Latvijā saglabājās zemākie uzticēšanās rādītāji valdībai (20 %), Saeimai (15 %) un politiskajām partijām (6 %). Jāatzīmē, ka salīdzinot ar 2010.gada pavasari, vislielākais uzticēšanās pieaugums ir armijai (par 21 procentpunktu – no 44 % līdz 65 %) un policijai (14 procentpunktiem – no 31 % līdz 45 %). TNS Latvia klientu vadītāja Dace Zolberga, komentē: “Te gan jāmin tas, ka aptauja veikta pirms janvāra asiņainajiem notikumiem Jēkabpilī, kur policisti piedalījās bruņotā laupīšanā, tāpēc jāseko līdzi kā pēdējo laiku notikumi ir ietekmējuši iedzīvotāju uzticēšanos policijai.”

Eiropas Savienības iesaistīšanās lēmumu pieņemšanā

Vairums Latvijas iedzīvotāju līdzīgi kā Eiropas Savienības valstu iedzīvotāji kopumā Eiropas Savienības nākotni vērtē optimistiski – 58 % eiropiešu un 55 % Latvijas iedzīvotāju. Šīs noskaņojums, kā arī augstā uzticēšanās Eiropas Savienībai salīdzinājumā ar vietējām varas institūcijām, ir veicinājusi to, ka Latvijā iedzīvotāji salīdzinoši biežāk nekā vidēji Eiropā dažādu valstiski svarīgu jautājumu risināšanā labprāt redzētu Eiropas Savienības iesaistīšanos. Lielāku Eiropas Savienības iesaistīšanos lēmumu pieņemšanā Latvijas iedzīvotāji vēlētos tādās jomās kā cīņa ar terorismu (95 %), zinātniskā un tehnoloģiskā pētniecība (84 %), noziedzības apkarošana (80 %), atbalsts grūtībās nonākušajiem reģioniem (80 %) un enerģētikas jautājumu risināšana (77 %).

Par pētījumu

Eiropas Komisija sadarbībā ar TNS Opinion & Social aptauju veica no 2010.gada 11.novembra līdz 1.decembrim, aptaujājot 26 723 Eiropas Savienības pilsoni 27 dalībvalstīs.  Latvijā aptauju veica tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra TNS Latvia , aptaujājot 1 003 Latvijas un citu Eiropas Savienības valstu pilsoņus vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas pastāvīgi dzīvo Latvijā un spēj sazināties latviešu vai krievu valodā.

Par TNS Latvia

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

TNS Latvia līdz ar TNS uzņēmumiem Lietuvā un Igaunijā veido lielāko tirgus un sociālo pētījumu centru Baltijas valstīs. Sīkāka informācija: www.tns.lv Kontakti

Kontakti

Laura Vendele
Mārketinga vadītāja
t  67 096 300 
e laura.vendele@tns.lv