Pēdējā laikā tiek aktualizēts jautājums par ēnu ekonomikas īpatsvara palielināšanos. Lielākā daļa (58 %) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem atzīst, ka personīgi ir saskārušies ar ēnu ekonomikas izpausmēm. 28 % ekonomiski aktīvo iedzīvotāju personīgi nav saskārušies, savukārt 14 % aptaujāto nav konkrēta viedokļa par saskaršanos ar ēnu ekonomikas izpausmēm. To atklāj tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūras TNS Latvia sadarbībā ar telekompāniju LNT , raidījumu 900 sekundes , 2011.gada maijā veiktais pētījums.

No tiem ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kuri personīgi ir saskārušies ar ēnu ekonomikas izpausmēm, visbiežāk ir pirkuši nelegālās cigaretes vai alkoholu (45 %), ir pirkuši nelegālo degvielu (27 %), strādājuši bez darba līguma (25 %), kā arī daļu algas saņem vai ir saņēmuši neoficiāli (23 %) un iegādājoties preces vai pakalpojumu, reizēm nav saņēmuši čeku (6 %).

Tāpat daļa aptaujāto paši ir pirkuši dažādas kontrabandas preces (1 %), ir strādājuši gadījuma darbu (bez līguma) (1 %), kā arī saskārušies netiešā veidā, piemēram, pazīst cilvēkus, kuri strādā bez darba līguma, kuri saņem daļu algas neoficiāli, kā arī paši zina vietas, kur ir iespējams iegādāties kontrabandas preces.

16 % no aptaujātajiem, kas ir saskārušies ar ēnu ekonomiku, nevarēja nosaukt kādā tieši veidā ir saskārušies.

Par aptauju

Aptauju tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra TNS Latvia veica sadarbībā ar telekompāniju LNT, raidījumu 900 sekundes, laikā no 2011.gada 17. līdz 19. maijam, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 900 ekonomiski aktīvos Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 55 gadiem.

Par TNS Latvia

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

TNS Latvia līdz ar TNS uzņēmumiem Lietuvā un Igaunijā veido lielāko tirgus un sociālo pētījumu centru Baltijas valstīs. Sīkāka informācija: www.tns.lv

Seko mums Twitterī: http://twitter.com/#!/TNSLatvia

Kontakti

Laura Vendele
TNS Latvia mārketinga vadītāja
t  67 096 300
e laura.vendele@tns.lv

 

Dana France
LNT raidījuma 900 sekundes galvenā producente
t 29 101 340
e dana.france@lnt.lv