Lai arī pēdējo gadu laikā ir pieaugusi uzticēšanās biznesa vadības datorprogrammām, un saskaņā ar pētījumu kompānijas TNS Latvia datiem, tās izmanto jau 77 % Latvijas lielo un vidējo uzņēmumu, arvien vēl novērojamas atšķirības starp Rīgu un reģioniem. Proti, Rīgā biznesa vadības risinājumus ikdienas darbā izmanto 90 % uzņēmumu, kamēr reģionos tikai 68 % no visiem uzņēmumiem.

Saskaņā ar pētījumu kompānijas TNS Latvia un SAP Latvia veikto aptauju, pērn lielo uzņēmumu vidū par 11 % pieaudzis pieprasījums pēc ārpakalpojuma – biznesa datorprogrammām.

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa: “Uzņēmēji arvien vairāk apzinās IKT tehnoloģiju sniegtās priekšrocības un ieguvumus, lai celtu efektivitāti un konkurētspēju. Tādēļ pieaug pieprasījums arī pēc biznesa datorprogrammām, jo tas ir nozīmīgs palīgs biznesa lēmumu pieņemšanā. Runājot par atšķirībām starp Rīgu un reģioniem, jāsaka, ka reģionos tiešām IKT izmantošanas intensitāte atpaliek no Rīgas un lielajām pilsētām. Uzskatu, ka IKT izmantošana ir viena no atslēgām, lai sekmētu reģionu attīstību, tādēļ ir svarīga gan platjoslas infrastruktūras attīstība, gan uzņēmēju IT prasmju un zināšanu uzlabošana reģionos.”

Augstāka biznesa datorprogrammu izmantošana ir Rīgas uzņēmumu vidū, lielajos uzņēmumos (ar 200 un vairāk darbiniekiem) un uzņēmumos ar lielu apgrozījumu. Biežāk izmantotās ir finanšu un grāmatvedības programmatūras un IT risinājumi datu analīzei un atskaišu sagatavošanai. Lielo un vidējo uzņēmumu vidū ir raksturīgi izmantot citu uzņēmumu izstrādātos biznesa datorprogrammu risinājumus. Citu uzņēmumu risinājumus visbiežāk izmanto finanšu un grāmatvedības vajadzībām.

SAP Baltic vadītājs Karls Langhorns (Carl Langhorn): Atšķirībā no ekonomiskās krīzes perioda 2008. un 2009. gadā tagad uzņēmumi ir labāk sagatavojušies cīņai pret ekonomiskām grūtībām. Šos 2–3 gadus uzņēmumi ir izmantojuši, lai vēl vairāk samazinātu izdevumus un uzlabotu biznesa procesu izpildes elastīgumu. Uzņēmuma īstermiņa un starpposmu darbības ir orientētas uz efektivitātes paaugstināšanu, kā arī centieniem uzlabot savu konkurētspēju, ne tikai samazinot izmaksas, bet arī investējot izpētē un inovācijās.

Investīciju prioritātes turpinās mainīties, priekšroku dodot uzņēmējdarbības programmatūrai, nevis aparatūrai. SAP uzskata, ka pastāvīgas un ātri ieviešamas inovācijas stratēģija, kā arī efektīva uzņēmējdarbības programmatūras platforma ir koncepcija, kas ļaus gūt panākumus visos tirgos, arī Latvijā. Šo tirgus prasību tendenču ievērošana lielā mērā atspoguļojas SAP 2011. gada rezultātos, kas ir SAP visu laiku labākie rezultāti – mūsu starptautiskās uzņēmējdarbības ieņēmumi no programmatūras visa 2011. gadu laikā pieauga par 22 % – līdz 3,97 miljardiem eiro.

Svarīgākais faktors – datu drošība un pareizība

Kopumā vidējo un lielo uzņēmumu vidū vērojama augsta uzticēšanās biznesa vadības programmatūrām – 92 % jeb absolūtais vairākums tām uzticas. Vissvarīgākais faktors, kas veicina uzticēšanos programmatūrām, ir datu drošības jautājumi, ko atzīst 30 % respondentu, kā arī datu kvalitāte, kas ir svarīga 19 % uzņēmēju.

Infotrust partneris Māris Svilāns: “Uzņēmumi veic arvien lielākas investīcijas biznesa vadības un analīzes sistēmu attīstībā, lai varētu veikt izvērstu uzņēmējdarbības analīzi – par klientiem, produktiem, finansēm. Līdz ar to tiek uzkrāta ļoti īpaša informācija, kas nedrīkst nokļūt pie konkurentiem. Modernie biznesa analīzes rīki tiek aprīkoti ar augsta līmeņa datu aizsardzības mehānismiem, kuriem papildus tiek veikts arī detalizēts audits par to, kurš uzņēmuma darbinieks kad un kādu informāciju ir meklējis.

Savukārt datu uzticamība jeb to kvalitāte ir vēl viens ļoti būtisks faktors, kam tuvākajos divos gados es prognozētu ar vien pieaugošu nozīmi. Jo nekvalitatīvu datu analīzei faktiski nav jēgas, jo ar šādas analīzes rezultātiem nevar veikt pamatotu un pareizu lēmumu pieņemšanu. Līdz ar to pieaugs pieprasījums pēc tādiem analīzes rīkiem, kas papildus nodrošinās arī datu izsekojamību un kvalitātes pārvaldību.”

Savukārt izvēloties savam uzņēmumam piemērotāko programmu, uzņēmēji kā noteicošos faktorus min cenu (53 %), programmatūras funkcionalitāti (48 %) un izmaksas par apkalpošanu (43 %).

Ārpakalpojumu izmanto finanšu uzskaitei

Visbiežāk izmantotais biznesa vadības IT risinājums ir finanšu un grāmatvedības programmatūras, to izmanto 80 % aptaujāto uzņēmēju. Nozīmīgi retāk tiek lietotas programmatūras datu analīzei un atskaišu sagatavošanai (17 %), klientu vadībai CRM (10 %), personāla vadībai (16 %) vai projektu vadībai (4 %).

Biznesa programmas ieekonomē laiku

Iespēja vienmēr “turēt roku uz pulsa” jeb sekot līdzi aktuālajai situācijai uzņēmumā un tādējādi ieekonomēt uzņēmuma vadības līmeņa darbinieku laiku ir galvenie ieguvumi, ko vairākums Latvijas uzņēmumu saskata kā priekšrocību biznesa vadības IT risinājumu pielietošanā.

Kopumā uzņēmumos ir vērojama augsta uzticēšanās biznesa vadības IT risinājumiem, kas kopā ar katra uzņēmuma vajadzībām pielāgotu programmatūru var sekmēt šo risinājumu izplatību Latvijas uzņēmumu vidū.

Par pētījumu

Pētījums veikts 2011.gada septembrī un oktobrī sadarbībā ar tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūru TNS Latvia, kopumā aptaujājot 170 vidējos un lielos uzņēmumus. Pētījuma izlase ir reprezentatīva ekonomiski aktīvo vidējo un lielo uzņēmumu ģenerālajam kopumam – izlase veidota, izmantojot stratificētās gadījuma izlases principus, balstoties uz LR Centrālās statistikas pārvaldes datiem par uzņēmumu sadalījumu pēc nozarēm, atrašanās vietas un darbinieku skaita.

Par SAP

SAP ir pasaules lielākais uzņēmējdarbības programmatūras nodrošinātājs, piedāvājot produktus un pakalpojumus, kas ļauj mūsu klientiem paātrināt jaunievedumu ieviešanu uzņēmējdarbībā. Mēs uzskatām, ka tādējādi tiek stimulēta izaugsme, kā arī tiek izveidota nozīmīga jauna vērtība – gan mūsu klientiem un uzņēmumam SAP, gan visām nozarēm un ekonomikai kopumā. Šodien SAP lietojumprogrammas izmanto 170 000 klienti (iekļauti arī klienti no Sybase pārņemšanas) – no atšķirīgiem risinājumiem mazo un vidējo uzņēmumu vajadzībām līdz piedāvājumiem pasaules mēroga organizācijām. Vairāk informācijas www.sap.com

Par Infotrust

Infotrust ir starptautisks Biznesa informācijas (BI) konsultāciju uzņēmums, kas 100 % fokusējas uz BI risinājumu izstrādi, balstoties uz tirgū vadošo tehnoloģiju “SAP BusinessObjects”. Uzņēmums nodrošina IT pakalpojumus un risinājumus, kas palīdz uzņēmumiem – neatkarīgi no to izmēra, nozares vai sektora – darboties efektīvāk un ienesīgāk. Uzņēmuma pakalpojumi aptver gan mazus, gan lielus projektus, konsultāciju pakalpojumus, produktu un licenču tirdzniecību, kā arī apmācību, atbalstu un tehnisko apkalpošanu.

Par TNS Latvia

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

TNS Latvia līdz ar TNS uzņēmumiem Lietuvā un Igaunijā veido lielāko tirgus un sociālo pētījumu centru Baltijas valstīs. Sīkāka informācija: www.tns.lv

Seko mums Twitterī: http://twitter.com/TNSLatvia

Kontakti

Laura Vendele
TNS Latvia mārketinga vadītāja
t  67 096 300
e laura.vendele@tns.lv              

 

Sabīne Puķe
SAP PR konsultante
t 29 145 958