Tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra TNS Latvia, sadarbībā ar LRA un TNS uzņēmumiem Igaunijā – TNS Emor, un Lietuvā – TNS LT, ir apkopojusi informāciju par reklāmas tirgus izaugsmi Baltijā 2011. gadā. Pētījums liecina, ka Baltijas reklāmas tirgus , salīdzinot ar 2010. gadu, ir pieaudzis par 6 procentiem.

Līdz ar to kopējais Baltijas 2011. gada mediju reklāmas tirgus apjoms sasniedz 239,8 miljonus eiro . Attiecīgi pa valstīm – Igaunijā reklāmas tirgus apjoms 2011. gadā bija 72,2 miljoni eiro, savukārt Lietuvā – 98,7 miljoni eiro (340,7 milj. LTL). Latvijā mediju reklāmas tirgus sasniedza 68,9 miljonus eiro (48,4 milj. LVL). Straujākais reklāmas tirgus pieaugums bija novērojams Igaunijā, jo salīdzinot ar 2010. gadu mediju reklāmas tirgus ir pieaudzis par 9 %. Lietuvā un Latvijā pieaugums bijis par 5 %.

Analizējot reklāmas tirgus attiecību pret iekšzemes kopproduktu , redzams, ka Baltijā līderpozīcijā, kā ierasts, 2011. gadā bija Igaunija ar 0,45 %. Attiecīgi Latvijā šis rādītājs bija 0,34 %, bet Lietuvā – 0,32 %. Visās Baltijas valstīs reklāmas tirgus attiecība pret iekšzemes kopproduktu ir kritusies, salīdzinot ar 2010. gadu.

Aplūkojot Baltijas reklāmas tirgus izaugsmi pēc reklāmas investīcijām uz vienu iedzīvotāju arī 2011. gadā Latvija ar 33,3 eiro un Lietuva ar 30,4 eiro uz vienu iedzīvotāju ir zem Baltijas vidējā līmeņa. Igaunijā šis rādītājs ir augstākais starp Baltijas valstīm, 2011. gadā sasniedzot 53,9 eiro. Šie rādītāji visās Baltijas valstīs ir augstākie kopš 2008. gada.

Reklāmas apjoma izmaiņas

Salīdzinot 2011. un 2010. gadu, Baltijā kopumā visos medijos, izņemot kino, ir novērojams reklāmas apjoma pieaugums. Interneta reklāma piedzīvojusi straujāko kāpumu, sasniedzot 29,1 miljonu eiro, kas ir par 15 % vairāk nekā 2010. gadā. TV reklāmas pieaugums ir 7 %, sasniedzot 100,8 miljonus eiro. Avīžu tirgus, salīdzinot 2011. un 2010. gada datus, pieaudzis par 2 % un ir 44,4 miljoni eiro. Radio reklāmas apjoms 2011. gadā bijis 22,3 miljoni eiro, kas ir par 3 % vairāk nekā 2010. gadā. Žurnālu reklāmas tirgus pieaudzis par 8 % un ir bijis 21,4 miljoni eiro. Vides reklāmas kopējais apjoms Baltijā 2011. gadā bija par 7 % lielāks nekā 2010. gadā, sasniedzot 21,1 miljonu eiro. Par 14 % krities kino reklāmas apjoms, 2011. gadā sasniedzot 0,6 miljonus eiro.

Reklāmas apjomu sadalījums mediju grupās

2011. gadā Baltijā no kopējā mediju reklāmas apjoma vislielāko daļu joprojām sastāda TV reklāma, saglabājot savu tirgus daļu 42 % apjomā. Otrs lielākais reklāmas apjoms ir avīzēs, kuru tirgus daļa gan kritusies par 1 procentpunktu, salīdzinot ar 2010. gadu, un sastāda 19 % no kopējā apjoma. Internets saglabājis savu pozīciju kā 3. lielākais medijs, tuvojoties avīzēm un palielinot reklāmas tirgus daļu uz 12 %. Radio aizņem 9 % mediju reklāmas tirgus Baltijā, tāpat kā pagājušajā gadā. Arī žurnālu reklāmas tirgus daļa palikusi 2010. gada līmenī un bija 9 %. Vides reklāma 2011. gadā arī saglabājusi nemainīgu 9 % mediju reklāmas tirgus daļu Baltijā. Kino reklāma aizņem 0,3 % tirgus daļu.

Lielākie reklāmdevēji un reklamētākās nozares

2011. gadā, tāpat kā gadu iepriekš, lielākie reklāmdevēji Baltijas valstīs bija mobilie operatori – Tele2 Lietuvā un Latvijā un Elisa Eesti Igaunijā. Baltijā nozīmīgu vietu ieņem arī tādi reklāmdevēji, kas atrodas visu trīs valstu TOP10 – Procter & Gamble, Omnitel/LMT/EMT.

Vērtējot reklamētākās nozares Baltijas reklāmas tirgū, redzams, ka mobilie sakari un mazumtirdzniecība visās valstīs dala 1. un 2. pozīciju. Lietuvā un Latvijā aktīvāk reklamējušies zāļu, saldumu un konditorejas, kā arī mājsaimniecības higiēnas nozaru pārstāvji. Igaunijā, savukārt, TOP augstākās pozīcijās atrodas automašīnu un celtniecības materiālu nozares.

Resursi

Prezentācija: Baltic_Media_Advertising_Market_2011.pdf

Par TNS

Balstoties uz ilgtermiņa pieredzi un pētījumu tirgus vadošajiem risinājumiem, TNS konsultē uzņēmumus par izaugsmes stratēģijām jaunu tirgu iekarošanā, inovāciju veidošanā, zīmolu maiņā un uzņēmumā iesaistīto pušu pārvaldībā. Atrodoties vairāk nekā 80 valstīs, TNS sarunājas ar patērētājiem visā pasaulē vairāk nekā jebkura cita kompānija un tādēļ izprot cilvēku rīcību un attieksmi visos pasaules kultūras, ekonomikas un politiskajos reģionos.
TNS ir daļa no Kantar – viena no lielākajām pētījumu, informācijas un konsultāciju tīkliem pasaulē. Plašāka informācija atrodama apmeklējot www.tnsglobal.com

Par TNS Latvia

TNS Latvia ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

TNS Latvia līdz ar TNS uzņēmumiem Lietuvā un Igaunijā veido lielāko tirgus un sociālo pētījumu centru Baltijas valstīs. Sīkāka informācija: www.tns.lv

Seko mums Twitterī: http://twitter.com/tnslatvia

Kontakti

Laura Vendele
Mārketinga vadītāja
t  67 096 300
e laura.vendele@tns.lv