Pēdējo desmit gadu laikā pasaulē strauji attīstās neirozinātnes izmantošana mārketinga pētījumos. Beidzot arī Latvijā tiks sperti pirmie soļi neiromārketingā. Pētot patērētāju smadzeņu un nervu sistēmas darbību saskarsmē ar konkrētiem komunikācijas elementiem, neiromārketings ļauj „ieskatīties patērētāja prātā” un nomērīt tā uzvedību, tā atklājot jaunas dimensijas komunikācijās.
Patērētāju izvēle par labu kāda produkta iegādei nav balstīta tikai uz racionāliem apsvērumiem. Kognitīvie un neiropsiholoģijas pētījumi pierāda, ka patērētāju lēmumu pieņemšanu lielā mērā ietekmē arī emocionāli un zemapziņas faktori.

Šoruden pētījumu aģentūra TNS ir investējusi resursus un Igaunijā izveidojusi pirmo neiromārketinga pētījumu laboratoriju Baltijā. Tā kā iekārtas ir pārvietojamas, neiromārketinga pētījumus būs iespējams veikt arī Latvijā un Lietuvā. Jau oktobrī TNS plāno veikt pirmos neiromārketinga pētījumus Latvijā.

Neiromārketinga pētījumu laboratorijā tiks pielietotas trīs biometrijas tehnoloģijas, kas ļauj fiksēt un novērtēt cilvēku reakciju, apskatot reklāmu, zīmolu vai produktu. Pirmkārt, elektroencefalogrāfs jeb EEG fiksē smadzeņu viļņu elektrisko aktivitāti un ļauj noteikt, kā cilvēks reaģē uz dažādiem reklāmas kadriem, zīmoliem vai produktiem. Otrkārt, GSR (Galvanic Skin Response) ierīce mēra nervu sistēmas reakciju jeb fiksē elektrovadāmības izmaiņas uz ādas virsmas. Pēc līdzīgiem principiem darbojas tā saucamais „melu detektors”. Tā iespējams fiksēt cilvēka emocionālās aktivizēšanās līmeni un noteikt, vai reklāma pamudinās uz rīcību. Treškārt, speciālas brilles acu skenēšanai jeb acu zīlīšu kustību analīzei palīdz atklāt to, kam un cik ilgi reklāmā cilvēki velta uzmanību.

Attēlā TNS neiromārketinga pētījumu eksperte Heidi Reinson izmēģina EEG, GSR un acu skenēšanas brilles

Apkopojot rezultātus, kas iegūti ar EEG, GSR un speciālajām brillēm, var noteikt un padziļināti izpētīt patērētāja neapzinātās reakcijas pret zīmolu, reklāmu vai produktu. Kombinējot neiromārketinga pētījumus ar tradicionālajām izpētes metodēm, iespējams vēl plašāk izprast un paredzēt patērētāju vēlmes un vajadzības.

Viens no pirmajiem Baltijā pētītajiem reklāmas materiāliem, izmantojot neiromārketinga metodi, ir Igaunijas alus zīmola A. Le Coq reklāma, kas spilgti atklāj atšķirības dažādu uzrunāto mērķauditoriju vidū. TNS neiromārketinga pētījumu eksperte Baltijā Heidi Reinson norāda, ka šī pētījuma ietvaros reklāma tika analizēta gan sieviešu, gan vīriešu vidū. Lai gan alus pamatauditorija ir vīrieši, neiromārketinga pētījums atklāja, ka tieši sieviešu vidū reklāmai bija augsta efektivitāte, un tās sižets radīja padziļinātu interesi par reklamēto produktu. Savukārt vīriešu auditoriju šī reklāma neuzrunāja.

TNS neiromārketinga pētījumu eksperte Latvijā Arta Kudlāne uzsver neiromārketinga pētījumu plašo pielietojamību un kā piemēru no pasaules prakses min mūzikas videoklipu analīzi par mūziķu uztveri sabiedrībā. Piemēram, analizējot Lady Gaga videoklipu dziesmai „Bad Romance” atklājās, ka Lady Gaga mūzikas klips spēcīgi ietekmē klausītāju smadzeņu un nervu sistēmas emocionālo aktivizēšanos. Tas liecina par klausītāju uzmanības piesaisti popdīvai ilgtermiņā, pat gadījumos, kad cilvēki apgalvo, ka Lady Gaga mūzika viņiem nepatīk.

Par TNS

TNS ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Laura Vendele
Mārketinga vadītāja
t 67096300
laura.vendele@tns.lv
Twitter: @TNSLatvia