Pētījumu aģentūra TNS ir apkopojusi jaunākos preses auditorijas pētījuma Nacionālais Mediju Pētījums: Prese rezultātus par 2013. gada ziemas periodu.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem 2013. gada ziemā vismaz viena pētījumā iekļautā preses izdevuma kādu no pēdējiem sešiem numuriem ir lasījuši vai caurskatījuši vidēji 90% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir tikpat daudz, cik 2012. gada rudenī. Ziemas pētījumā tika apkopota informācija par 221 drukātā preses izdevuma auditoriju.

Pētījuma rezultāti liecina, ka pēdējo 7 dienu laikā kādu Latvijā izdotu preses izdevumu ir lasījuši vai caurskatījuši 63% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir tikpat, cik 2012. gada rudens periodā. 54% Latvijas iedzīvotāju pēdējo 7 dienu laikā ir lasījuši kādu Latvijā izdotu laikrakstu, bet 36% aptaujātajā vecuma grupā – kādu Latvijā izdotu žurnālu.

TNS vecākā klientu vadītāja Elīna Krūze komentē: „Analizējot drukātās preses patēriņu atbilstoši izdevumu iznākšanas regularitātei, redzams, ka 2013. gada ziemā ir pieaudzis ceturkšņa žurnālu patēriņš (+3 procentpunkti salīdzinājumā ar rudeni). Vismaz vienu ceturkšņa žurnālu trīs mēnešu periodā ir lasījuši vai caurskatījuši vidēji 15% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Ceturkšņa žurnālu patēriņa pieaugums šajā pētījuma periodā galvenokārt ir izskaidrojams ar izdevumu skaita palielināšanos ceturkšņa žurnālu kategorijā.”

Jāatzīmē, ka neliels pieaugums (+1 procentpunkts) ir vērojams divnedēļu žurnālu un mēneša izdevumu kategorijā. Vismaz vienu divnedēļu žurnālu divu nedēļu periodā ir lasījuši vai caurskatījuši vidēji 18% iedzīvotāju aptaujātajā mērķa grupā, bet vidēji 42% iedzīvotāju ir lasījuši vai caurskatījuši vismaz vienu mēneša žurnālu mēnesī. -2 procentpunktu patēriņa samazinājums salīdzinājumā ar 2012. gada rudens periodu ir vērojams dienas laikrakstu un nedēļas izdevumu kategorijā. Dienas laikrakstu patēriņš vairāk ir samazinājies tieši Rīgas iedzīvotāju vidū – no 26% 2012. gada rudenī uz 21% 2013. gada ziemā.

Pēdējā gada laikā trīs lasītākie preses izdevumi latviešu vidū ir bijuši nemainīgi. TOP 10 pirmajā vietā ierindojas nedēļas žurnāls „Ieva”, otrs lasītākais ir nedēļas žurnāls Privātā Dzīve, bet trešo vietu ieņem žurnāls „Kas Jauns”. Starp 10 lasītākajiem preses izdevumiem mērķa grupā „latvieši” ierindojas arī tādi preses izdevumi, kā „Ievas Stāsti”, „Ievas Virtuve”, „Ilustrētā Zinātne”, „Diena”, „Ilustrētā Pasaules Vēsture”, „Ievas Māja” un „Latvijas Avīze”.

Citas tautības pārstāvju vidū lasītāko izdevumu TOP 10 pirmā vietā ierindojas nedēļas laikraksts „MK Latvija” (rus). No trešās vietas 2012. gada rudenī uz otro vietu 2013. gada ziemā ir pakāpusies televīzijas programmu avīze „TV-Programma” (rus), bet trešajā vietā ierindojas „Rīgas Santīms”. 10 lasītāko izdevumu topā ir atgriezies žurnāls „Lilit (rus)”, kas no 11.vietas rudens periodā ir pakāpies uz 10.vietu šajā periodā.

Par pētījumu

Pētījumu aģentūra TNS preses auditorijas pētījumu Nacionālais Mediju Pētījums: Prese, Ziema 2013 veica no 2012. gada 29. oktobra līdz 2013. gada 3. februārim. Izmantojot datorizētās intervijas (CAPI) respondenta dzīvesvietā, visā Latvijā tika aptaujāti 3030 pastāvīgie Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Par TNS

TNS ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Laura Vendele
Mārketinga vadītāja
t 67096300
laura.vendele@tns.lv
Twitter: @TNSLatvia