Gandrīz 2/3 jeb 64% Latvijas iedzīvotāju latu banknotes uzskata par „diezgan drošām” vai „ļoti drošām” pret viltojumiem, kamēr par eiro banknošu drošību ir pārliecināti 38% mūsu valsts iedzīvotāju. Attiecībā uz monētu drošību šie rādītāji ir zemāki, nekā vērtējot attiecīgās valūtas banknotes: 50% iedzīvotāju par drošām uzskata lata monētas, 33% – eiro monētas. To atklāj pētījumu aģentūras TNS šā gada martā veiktā Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem aptauja.

Aptaujas ietvaros tika noskaidrots arī tas, ka vien nedaudz vairāk kā trešdaļai jeb 36% Latvijas iedzīvotāju ir bijusi maksājumu veikšanas pieredze ar eiro, to starp biežāka saskare ir bijusi ar eiro banknotēm (35%), nekā monētām (31%).

Attiecībā uz iedzīvotāju priekšstatu par naudas zīmju drošību, vērojams, ka Latvijas iedzīvotāji ir biežāk pārliecināti par banknošu (gan latu, gan eiro), nekā monētu drošību. 64% Latvijas iedzīvotāju latu banknotes uzskata par drošām pret viltojumiem (to skaitā 53% par „diezgan drošām” un 11% par „ļoti drošām”), kamēr latu monētas jau mazāks skaits iedzīvotāju jeb 50% uztver kā drošas (to skaitā 43% kā „diezgan drošas” un 7% kā „ļoti drošas”). Līdzīga aina paveras arī priekšstatos par eiro valūtas drošību: par eiro banknošu drošību ir pārliecināti 38% mūsu valsts iedzīvotāju, savukārt par eiro monētu drošību pārliecināto jau ir nozīmīgi mazāk – 33%.

TNS finanšu nozares pētījumu eksperte Ilva Pudule komentē: „Par abu valūtu (gan eiro, gan latu) drošību biežāk ir pārliecināti tie mūsu valsts iedzīvotāji, kam ir bijusi pieredze veikt maksājumus ar šo valūtu. Tie pamatā ir gados jaunāki cilvēki (vecumā līdz 34 gadiem), ar vismaz vidējiem ienākumiem, rīdzinieki, uzņēmumu vadītāji, speciālisti, arī skolnieki un studenti. Jāatzīmē, ka šī ir tieši tā mērķa grupa, kurā ir pozitīvāka attieksme pret eiro ieviešanu Latvijā, kas attiecīgi var sakņoties iedzīvotāju pieredzē lietot eiro un viņu pārliecībā par tā drošību. Savukārt tas, ka gan eiro, gan latu gadījumā banknotes tiek uztvertas kā drošākas par monētām, izriet no mūsu vēsturiskās pieredzes, jo latu banknotes patiešām (saskaņā ar Latvijas Bankas pausto informāciju) vilto mazāk, nekā latu monētas. Tāpēc mēs šo pieredzi attiecinām arī uz eiro, kura gadījumā tomēr daudz biežāk tiek viltotas tieši banknotes. Attiecībā uz nākotni var prognozēt, ka iedzīvotāju domas par eiro drošību uzlabosies līdz ar lielāku informētību par eiro drošības pasākumiem un faktisko mūsu pieredzi tā izmantošanā, jo īpaši pēc 2014.gada janvāra”.

Par pētījumu

Iedzīvotāju aptauju pētījumu aģentūra TNS veica 2013.gada martā, visā Latvijas teritorijā aptaujājot 1018 iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Aptaujas izlase ir reprezentatīva Latvijas iedzīvotāju kopumam šajā vecuma grupā, un aptaujas rezultāti atspoguļo aptuveni 1,7 miljonu mūsu valsts iedzīvotāju viedokļus.

Par TNS

TNS ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Laura Vendele
Mārketinga vadītāja
t 67096300
laura.vendele@tns.lv
Twitter: @TNSLatvia