Pētījumu aģentūra TNS ir apkopojusi jaunākos preses auditorijas pētījuma Nacionālais Mediju Pētījums: Prese rezultātus par 2013. gada rudens periodu.

Jaunākie pētījuma perioda rezultāti liecina, ka 2013. gada rudenī vismaz viena pētījumā iekļautā preses izdevuma kādu no pēdējiem sešiem numuriem ir lasījuši vai caurskatījuši vidēji 87% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir par 2 procentpunktiem mazāk salīdzinājumā ar 2013. gada vasaras periodu. Rudens pētījumā tika apkopota informācija par 207 drukāto preses izdevumu auditoriju.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, pēdējo 7 dienu laikā kādu Latvijā izdotu preses izdevumu ir lasījuši vai caurskatījuši 57% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir par vienu procentpunktu mazāk, nekā vasarā. 52% Latvijas iedzīvotāju pēdējo 7 dienu laikā ir lasījuši kādu Latvijā izdotu laikrakstu, bet 33% aptaujātajā vecuma grupā – kādu Latvijā izdotu žurnālu.

Analizējot drukātās preses patēriņu atbilstoši izdevumu iznākšanas regularitātei, redzams, ka šī gada rudenī nemainīgs patēriņš salīdzinājumā ar vasaru ir saglabājies divnedēļu žurnālu kategorijā. Divu procentpunktu samazinājums salīdzinājumā ar vasaras periodu ir vērojams reizi mēnesī iznākošo preses izdevumu kategorijā. Mēneša preses izdevumu patēriņš rudens periodā galvenokārt ir samazinājies vīriešu vidū. Savukārt sievietes mēneša žurnālus un laikrakstus ir lasījušas tikpat daudz, cik vasaras periodā.

TNS vecākā klientu vadītāja Elīna Krūze norāda, ka visvairāk iedzīvotāji patērē reizi nedēļā iznākošos laikrakstus un žurnālus. Vismaz vienu iknedēļas izdevumu nedēļā ir lasījuši vai caurskatījuši vidēji 57% iedzīvotāju aptaujātajā vecumā. Vidēji 39% iedzīvotāju ir lasījuši vai caurskatījuši vismaz vienu mēneša žurnālu mēnesī, bet vidēji 36% iedzīvotāju – vismaz vienu reģionālo preses izdevumu nedēļā.

Mērķa grupā „latvieši” lasītāko preses izdevumu TOP 10 pirmajā vietā rudens periodā ierindojas nedēļas žurnāls „Ieva”. Otrs lasītākais ir nedēļas žurnāls „Privātā Dzīve”, bet trešajā vietā ierindojas divnedēļu žurnāls „Ievas Stāsti”. Starp 10 lasītākajiem preses izdevumiem latviešu vidū ierindojas arī tādi preses izdevumi, kā „Kas Jauns”, „Ievas Virtuve”, Ilustrētā Zinātne”, „Latvijas Avīze”, „Ievas Māja”, „Ievas Veselība” un „Ilustrētā Pasaules Vēsture”.

Mērķa grupā „cita tautība” lasītāko izdevumu TOP 10 pirmā vietā ierindojas nedēļas laikraksts „MK Latvija” (rus). Otro vietu 2013. gada rudenī ieņem reklāmas avīze „Rīgas Santīms”, bet trešajā vietā ierindojas televīzijas programmu avīze Latvijskaja TV-Programma (rus). Starp 10 lasītākajiem preses izdevumiem citas tautības pārstāvju vidū ierindojas arī tādi krievu valodā iznākoši preses izdevumi, kā „Latvijskie Vesti” (rus), „Televizor (rus)”, „Subbota” (rus), „Vesti Segodņa” (rus), „7 Supersekretov (rus)”, „Teleprogramma s dadei Mišei” (rus) un „Lilit (rus)”.

Par pētījumu

Pētījumu aģentūra TNS preses auditorijas pētījumu Nacionālais Mediju Pētījums: Prese, Rudens 2013 veica no 2013. gada 5. augusta līdz 2013. gada 27. oktobrim. Izmantojot datorizētās intervijas (CAPI) respondenta dzīvesvietā, visā Latvijā tika aptaujāti 3044 pastāvīgie Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Par TNS

TNS ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūra Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Laura Vendele
Mārketinga vadītāja
t 67096300
laura.vendele@tns.lv
Twitter: @TNSLatvia