Starptautiskais web biznesa risinājumu izstrādātājs Arcana Digital Group sadarbībā ar pētījumu kompāniju TNS Latvia, un ar banku mobilo aplikāciju izstrādātāja iDa Mobile atbalstu veica mobilo tehnoloģiju pielietošanas banku sektorā izpēti Latvijā.

Saskaņā ar CSP datiem Latvijā dzīvo 1,7 miljoni iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Savukārt saskaņā ar TNS Latvia Digital pētījumu, kas tika veikts 2013.gada rudenī, šajā vecuma grupā 27% jeb 470 tūkstoši iedzīvotāju lietoja viedtālruņus, kas pavēra viņiem iespēju izmantot banku pakalpojumus savā mobilajā tālrunī. Turklāt tobrīd pēdējā pusgada laikā viedtālruņu lietotāju skaits bija palielinājies par 42%, kas ir straujš viedtālruņu pieejamības pieauguma rādītājs.

Speciāla pētījuma laikā, ko TNS Latvia veica šī gada martā, internetā aptaujājot 1138 iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 59 gadiem, tika noskaidroti banku pakalpojumu izmantošanas ieradumi mobilajos tālruņos.

TNS Latvia veiktā aptauja atklāja, ka banku pakalpojumus mobilajos tālruņos izmanto 20% respondentu, kas atbilst 270 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 59 gadiem. No šiem banku mobilo pakalpojumu lietotājiem mobilās aplikācijas izmanto 66% jeb apmēram 180 tūkstoši lietotāju, kamēr internetbanku mobilajā telefonā lieto 62% jeb apmēram 165 tūkstoši lietotāju. Jāatzīmē, ka vidēji katrs ceturtais mobilo pakalpojumu lietotājs savā mobilajā telefonā vienlaikus izmanto gan vienu, gan otru risinājumu. Turklāt vairāk nekā trešdaļa banku mobilo risinājumu lietotāju tos izmanto vismaz reizi nedēļā. Biežāk nekā caurmērā banku pakalpojumus mobilajā tālrunī lieto iedzīvotāji vecumā no 25 līdz 34 gadiem, Rīgas iedzīvotāji, kā arī cilvēki ar augstiem ienākumiem.

Saskaņā ar pētījuma datiem banku pakalpojumus internetā ar datora starpniecību lieto 89% no kopējā aptaujāto skaita, proti, 1,2 miljoni iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 59 gadiem. Vienlaikus 6% aptaujāto plāno apgūt mobilās tehnoloģijas un sākt izmantot banku pakalpojumus savā mobilajā tālrunī tuvāko 3 mēnešu laikā (proti, līdz jūnijam). Tādā gadījumā banku mobilo pakalpojumu izmantotāju skaits tuvākajā laikā varētu sasniegt 26% jeb 350 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 59 gadiem.

Paralēli TNS pētījumam veiktās tehniskās izpētes rezultātā Arcana Digital Group noskaidroja, ka tikai astoņas no 21 Latvijas komercbankas piedāvā saviem klientiem mobilo tālruņu aplikācijas banku pakalpojumu veikšanai. Lielākajai daļai no tām ir ierobežota funkcionalitāte un pieejamība ir tikai dažās mobilajās platformās. Nevienai bankai galvenajā interneta mājaslapā nav saite uz mobilo aplikāciju, bet ielādēt aplikāciju, apmeklējot mājaslapu internetā caur tālruni, piedāvā tikai divas bankas. Tādā veidā lietotāji netiek pilnvērtīgi informēti par iespēju izmantot bankas pakalpojumus savā mobilajā tālrunī.

Arcana Digital Group direktors Aleksandrs Krēgers komentēja, ka saskaņā ar ASV veikto TNS Mobile Life pētījumu, katrs trešais pieaugušais izmanto bankas pakalpojumus, izmantojot viedtālruni. Turklāt mobilos risinājumus saviem klientiem piedāvā aptuveni 2600 amerikāņu bankas. Paralēli attīstās arī mobilās aplikācijas tādas kā Mint, Simple, Moven, Expensify, kuras jau lieto vairāki miljoni lietotāju. Arī Latvijā var novērot augošu mobilo pakalpojumu lietotāju daudzumu, taču tajā pašā laikā trūkst kvalitatīvu mobilo servisu, pie kā būtu jāsāk strādāt jau šodien.

Par Arcana Digital Group

Arcana Digital Group ir starptautisks uzņēmums,  kas izstrādā startup projektus globālajam tirgum, kā arī ir viens no lielākajiem interneta tehnoloģiju un mājas lapu izstrādātājiem Baltijā. Arcana Digital Group tika izveidots 2012. gadā, apvienojot piecus Latvijas IT uzņēmumus, kas sadarbojās savā starpā. Uzņēmuma pārstāvniecības atrodas Londonā un Minskā, galvenais birojs atrodas Rīgā. Sadarbībā ar iDa Mobile, 2014. gada sākumā Arcana Digital Group pievienoja savam pakalpojumu klāstam mobilo bankas pakalpojumu aplikāciju izstrādi.

Par iDa Mobile

Starptautisks uzņēmums iDa Mobile ir vadošais banku mobilo aplikāciju izstrādātājs ar pārstāvniecību Īrijā, Čehijā un Krievijā. iDa Mobile izstrādā pilnservisa mobilo banku risinājumus finansiālām institūcijām, kuras vēlas izmantot priekšrocības, ko sniedz jaunās un spēcīgās tehnoloģijas. iDA Mobile risinājumi jau ir īstenoti vairāk kā 20 banku institūcijās. 2013. gadā iDA Mobile izstrādātā TCS bankas mobilā aplikācija tika atzīta par labāko šajā jomā un ieguva vairākus apbalvojumus no „Mobile banking rank 2013”, „Russian Mobile Awards”, „E-payments Russia”.

Par TNS

TNS ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu kompānija Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Laura Vendele
TNS mārketinga vadītāja
t 67 096 300
laura.vendele@tns.lv
www.
twitter.com/TNSLatvia

Andris Merkulovs
Arcana Digital Group mārketinga direktors
t 20 020 024, 26 595 395
andris@arcana.lv
www.arcana.lv