Starptautiskais web biznesa risinājumu izstrādātājs Arcana Digital Group sadarbībā ar pētījumu kompāniju TNS Latvia, un ar banku mobilo aplikāciju izstrādātāja iDa Mobile atbalstu veica mobilo tehnoloģiju pielietošanas banku sektorā izpēti Latvijā.

Speciāla pētījuma laikā, ko TNS Latvia veica šī gada martā, internetā aptaujājot 1138 iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 59 gadiem, tika noskaidroti banku pakalpojumu izmantošanas ieradumi mobilajos tālruņos. Aptauja atklāja, ka banku pakalpojumus mobilajos tālruņos izmanto 20% respondentu, kas atbilst 270 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 59 gadiem. Savukārt pēc TNS Mobile Life datiem Eiropā šos pakalpojumus izmanto 25%, Āzijā – 38%, ASV – 32%.

Starp visiem TNS Latvia aptaujātajiem respondentiem banku mobilos pakalpojumus mobilajās aplikācijās izmanto 13% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 59 gadiem. Populārākie bankas pakalpojumi mobilo aplikāciju lietotāju vidū ir konta atlikuma pārbaude, kā arī maksājumi un naudas pārskaitījumi. Šīs funkcijas lieto attiecīgi 88% un 54% banku mobilo aplikāciju lietotāju. Savukārt maksājumu vēstures caurskatīšanu izmanto 43%, bankomātu karti aplūko 21%, filiāļu karti skatās 20%, valūtu kursus pēta 15% banku mobilo aplikāciju lietotāju, kamēr  funkciju “saziņa ar banku” mobilajos telefonos izmanto 7% lietotāju.

 

Tikai astoņas no 21 Latvijas komercbankām saviem klientiem piedāvā mobilas aplikācijas bankas pakalpojumu izmantošanai. Tehniskā pētījuma rezultātā, kuru veica Arcana speciālisti, tika konstatēts, ka pilnvērtīga maksājumu veikšana uz jebkuriem ārējiem kontiem nav iespējama 75% banku mobilajās aplikācijās. Neskatoties uz to, ka konta atlikuma pārbaudes funkcija ir pieejama 100% no Latvijā pieejamo banku mobilo aplikāciju, 63% no tām neļauj caurskatīt maksājumu vēsturi. 87% ļauj atrast apkalpošanas centru vai bankomātu uz kartes, bet tikai viena piedāvā apskatīt maršrutu. Gandrīz visas aplikācijas ļauj skatīt valūtu kursus, taču 25% nav pieejama funkcija saziņai ar bankas atbalsta centru.

Saskaņā ar TNS Latvia Digital pētījuma datiem pagājušā gada pavasarī populārākā viedtālruņu operētājsistēma bija Android, ko Latvijā savos telefonos izmantoja 62% viedtālruņu lietotāju. Tam sekoja iOS ar 10%, Symbian ar 9% un Windows Mobile ar 7% lietotāju.

Arcana tehniskā pētījuma dati atklāj, ka mobilo platformu segmentācijas dēļ mobilo banku aplikācijas nav pieejamas visiem banku klientiem. No visām mobilo banku aplikācijām Latvijā tās nav pieejamas 25% Android lietotājiem, 13% iOS lietotājiem un 63% Windows Phone lietotājiem. Kā alternatīvu risinājumu mobilajām aplikācijām, bankas viedtālruņu lietotājiem piedāvā izmantot standartu interneta banku. Svarīgi atzīmēt, ka interneta bankas tika veidotas izmantošanai uz datoriem un to lietošana mobilajās ierīcēs var tikt apgrūtināta.

“Vairākas interneta bankas nav adaptētas lietošanai mobilajās ierīcēs. Tās ir sarežģītas, nepielāgojas ekrāna izmēram un tā funkcionālajām īpašībām. Tāpēc pat vienkāršas operācijas pieprasa no lietotājiem lielu pacietību un daudz laika. Problēmas risinājums jau ir zināms – tās ir mobilās aplikācijas, kas tiek projektētas, ņemot vērā mobilo platformu īpašības, kas savukārt ļauj viegli un ātri lietot bankas pakalpojumus mobilajā tālrunī. Mēs novērojām, ka arvien vairāk banku pasaulē izmanto šo iespēju savu pakalpojumu uzlabošanai un to ģeogrāfijas paplašināšanai”, komentē Dmitrijs Feofanovs, iDA Mobile uzņēmuma līdzīpašnieks.

Par Arcana Digital Group

Arcana Digital Group ir starptautisks uzņēmums,  kas izstrādā startup projektus globālajam tirgum, kā arī ir viens no lielākajiem interneta tehnoloģiju un mājas lapu izstrādātājiem Baltijā. Arcana Digital Group tika izveidots 2012. gadā, apvienojot piecus Latvijas IT uzņēmumus, kas sadarbojās savā starpā. Uzņēmuma pārstāvniecības atrodas Londonā un Minskā, galvenais birojs atrodas Rīgā. Sadarbībā ar iDa Mobile, 2014. gada sākumā Arcana Digital Group pievienoja savam pakalpojumu klāstam mobilo bankas pakalpojumu aplikāciju izstrādi.

Par iDa Mobile

Starptautisks uzņēmums iDa Mobile ir vadošais banku mobilo aplikāciju izstrādātājs ar pārstāvniecību Īrijā, Čehijā un Krievijā. iDa Mobile izstrādā pilnservisa mobilo banku risinājumus finansiālām institūcijām, kuras vēlas izmantot priekšrocības, ko sniedz jaunās un spēcīgās tehnoloģijas. iDA Mobile risinājumi jau ir īstenoti vairāk kā 20 banku institūcijās. 2013. gadā iDA Mobile izstrādātā TCS bankas mobilā aplikācija tika atzīta par labāko šajā jomā un ieguva vairākus apbalvojumus no „Mobile banking rank 2013”, „Russian Mobile Awards”, „E-payments Russia”.

Par TNS

TNS ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu kompānija Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Laura Vendele
TNS mārketinga vadītāja
t 67 096 300
laura.vendele@tns.lv
www.
twitter.com/TNSLatvia

Andris Merkulovs
Arcana Digital Group mārketinga direktors
t 20 020 024, 26 595 395
andris@arcana.lv
www.arcana.lv