Pasaulē ir veikti pētījumi, kas liek domāt, ka naivie vēlētāji jeb cilvēki bez priekšstata par konkrētiem politiķiem, piemēram, citu valstu iedzīvotāji, var prognozēt vēlēšanu rezultātus, novērtējot politiskos kandidātus tikai pēc viņu fotogrāfijām.

Piemēram, Šveicē veiktā pētījumā pieaugušo un bērnu grupām pētnieki lūdza novērtēt divus 2002.gada Francijas parlamenta vēlēšanu dalībniekus – uzvarētāju un otrā rezultāta ieguvēju. Bērniem no abu politiķu fotogrāfijām bija jāizvēlas viens cilvēks – sava kuģa kapteinis. Pētījumā 71% gadījumu rezultāti sakrita ar faktisko vēlēšanu iznākumu. Tādējādi pētnieki secināja, ka sejas radītais priekšstats nav atkarīgs no vecuma – pieaugušie un bērni izmanto līdzīgas maņas, lai spriestu par cilvēka kompetenci tikai pēc viņa sejas. Pētījums parādīja, ka izvēle vēlēšanās ir balstīta ne tikai racionālos un pārdomātos apsvērumos, bet arī kandidātu izskats ietekmē lēmumu pieņemšanu.

Vēlētāju uzvedību ietekmē virkne dažādu faktoru, tāpēc šie populārzinātniskā eksperimenta rezultāti neprognozē precīzu vēlēšanu iznākumu. Tomēr starptautiskie pētījumi ar šo metodiku rāda, ka bieži vien šādi novērtēti rezultāti ir tuvāki precīzajiem rezultātiem nekā cita veida prognozes.

TNS nolēma Baltijas valstīs atkārtot Šveicē veikto pētījumu. Pētījumu ekspertes Revita Logina un Inta Priedola nosūtīja piecus attēlu pārus ar Latvijas politiķiem kolēģiem Lietuvā un Igaunijā, kuri palūdza saviem bērniem no katra pāra izvēlēties kuģa kapteini. Mērījumam tika izvēlēti 10 Eiropas Parlamenta vēlēšanās startējoši politiķi – pirmie numuri partiju sarakstos. Tikai pēc fotogrāfijām no Latvijas politiķiem sava kuģa kapteini izvēlējās 101 Lietuvas un Igaunijas bērns vecumā no 5 līdz 13 gadiem.

Šāds naivo vēlētāju pētījums ir inovācija Latvijā, tāpēc būs interesanti salīdzināt eksperimenta rezultātus ar patiesajiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātiem Latvijā.

Pāru analīze

1.pāris, naivie vēlētāji: Boriss Cilevičs (55%) vs. Roberts Zīle (45%)
B.Cileviča un R.Zīles rezultātiem ir nelielas atšķirības, taču tās nav statistiski nozīmīgas. Analizējot pēc naivo vēlētāju dzimuma: meitenes salīdzinoši retāk ir izvēlējušās R.Zīli, priekšroku dodot B.Cilevičam.

2.pāris, naivie vēlētāji: Aleksandrs Mirskis (55%) vs. Valdis Dombrovskis (45%)
Arī A.Mirska un V.Dombrovska rezultātiem ir nelielas atšķirības, taču tās nav statistiski nozīmīgas. A.Mirskim priekšroku salīdzinoši biežāk ir devuši Lietuvas naivie vēlētāji.

3.pāris, naivie vēlētāji: Iveta Grigule vs. (68%) Tatjana Ždanoka (32%)
I.Grigulei priekšroku devuši abu kaimiņvalstu zēni un meitenes.

4.pāris, naivie vēlētāji: Andrejs Žagars (40%) vs. Mārtiņš Bondars (60%)
M.Bondara rezultāti ir salīdzinoši augstāki par A.Žagara rezultātiem. M.Bondaram salīdzinoši biežāk priekšroku ir devušas meitenes.

5.pāris, naivie vēlētāji: Jānis Dinevičs (65%) vs. Alfrēds Rubiks (35%)
J.Dinēvičam priekšroku devuši abu kaimiņvalstu zēni un meitenes.

Vai Lietuvas un Igaunijas naivie vēlētāji tiešām spēs prognozēt Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātus Latvijā? To uzzināsim jau pavisam drīz!

Par TNS

TNS ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju kompānija Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Laura Vendele
Mārketinga vadītāja
t 67096300
laura.vendele@tns.lv
Twitter: @TNSLatvia