Pētījumu kompāniju TNS sadarbībā ar Eiropas Komisiju veikusi Flash Eirobarometra pētījumu, kurā noskaidrota ES dalībvalstu pilsoņu attieksme pret lietotu preču iegādi. Lielākā daļa eiropiešu atzīst, ka iegādātos lietotas grāmatas, kompaktdiskus (CD), DVD un videospēles (72%). Līdzīgi vairāk nekā puse eiropiešu iegādātos lietotas mēbeles (55%).

Lietotu grāmatu, kompaktdisku, DVD un videospēļu iegādi salīdzinoši visbiežāk apsvērtu Zviedrijas un Apvienotās Karalistes (81%), kā arī Somijas (79%) un Vācijas (78%) pilsoņi. Tomēr būtiski, ka šī ir biežāk norādītā atbilde visu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņu vidū, izņemot Igauniju, kuras pilsoņi salīdzinoši biežāk apsvērtu tekstilizstrādājumu iegādi: šādu atbildi norādījuši 63% Igaunijas pilsoņu, kamēr lietotas grāmatas, kompaktdiskus, DVD un videospēles apsvērtu iegādāties 53% igauņu.

TNS sabiedrības uzvedības pētījumu eksperte Alise Lāce komentē – interesanti, ka salīdzinoši biežāk lietotu preču iegādi apsver vidēji gados jaunāki eiropieši, kamēr sievietes salīdzinoši biežāk norādījušas, ka iegādātos tekstilizstrādājumus (apģērbu, gultasveļu, aizkarus u.tml.).

Līdzīgi kā vidēji Eiropas Savienībā, arī Latvijas pilsoņi salīdzinoši visbiežāk norādījuši, ka iegādātos lietotas grāmatas, kompaktdiskus, DVD un videospēles – šādu atbildi snieguši vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas pilsoņu (56%). Kaut lietotus tekstilizstrādājumus (apģērbu, gultasveļu, aizkarus u.tml.) iegādātos trešā daļa (34%) eiropiešu, otra biežāk norādītā lietotu preču kategorija Latvijas pilsoņu vidū ir tieši tekstilpreces (51%). Salīdzinājumam, starp visām ES dalībvalstīm, biežāk nekā Latvijā lietotus tekstilizstrādājumus labprāt iegādātos vēl Somijas (55%) un Igaunijas (63%) pilsoņi.

Lietotas mēbeles apsvērtu iegādāties nedaudz mazāk kā puse Latvijas pilsoņu (48%). Tikmēr salīdzinoši atvērtāki lietotu mēbeļu iegādei ir Zviedrijas (79%), Somijas (76%) un Dānijas (73%) pilsoņi. 4 no 10 eiropiešiem (44%) un latviešiem (45%) iegādātos lietotas elektroiekārtas, piemēram, televizoru, datoru utt. Vairāk nekā trešā daļa eiropiešu (37%) un latviešu (40%) iegādātos sadzīves elektroierīces, piemēram, cepeškrāsni, trauku mazgājamo mašīnu utt.

Kas attur no lietotu preču iegādes?

16% eiropiešu un 15% Latvijas pilsoņu norādījuši, ka kā lietotu neiegādātos nevienu no pētījumā minētajiem produktiem. Vidēji eiropieši kā galveno iemeslu lēmumam neiegādāties lietotas preces minējuši zemāku produktu kvalitāti (43%). Savukārt Latvijas pilsoņu vidū biežāk minētais iemesls neiegādāties lietotas preces ir bažas par veselību un drošību (43%).

Par pētījumu

Eiropas Komisija sadarbībā ar TNS Opinion & Social laika posmā no 2013.gada 3. līdz 7. decembrim veica Flash Eirobarometra pētījumu, aptaujājot 26595 Eiropas Savienības pilsoņus 28 dalībvalstīs. Pētījumā par attieksmi pret atkritumu pārvaldību un resursu efektivitāti Eiropas pilsoņi vecumā no 15 gadiem un vecāki.
Latvijā pētījumu kompānija TNS aptaujāja 1001 Latvijas un citu Eiropas Savienības valstu pilsoņus vecumā no 15 gadiem, kas pastāvīgi dzīvo Latvijā un spēj sazināties latviešu vai krievu valodā.

Plašāk ar Eirobarometra pētījuma rezultātiem iespējams iepazīties Eiropas Komisijas interneta lapā: http://ec.europa.eu/public_opinion/index_en.htm

Par TNS

TNS ir vadošā pilna servisa tirgus, sociālo un mediju pētījumu kompānija Latvijā. Mūsu klientiem tiek nodrošināts plašs pētījumu klāsts – gan patērētāju vajadzību izpēte, uzņēmumu reputācijas un darbinieku apmierinātības novērtēšana, zīmolu atpazīstamības un marku tēla pētījumi, produktu testi, noslēpumainā klienta pētījumi, gan starptautiskiem standartiem atbilstoši mediju (TV, radio, preses, interneta) auditorijas pētījumi, informācija un analīze par mediju lietošanas ieradumiem un mediju reklāmas apjomiem.

Kontakti

Laura Vendele
TNS mārketinga vadītāja
t 67 096 300
laura.vendele@tns.lv
www.
twitter.com/TNSLatvia