Visā pasaulē 1. jūnijā tiek atzīmēta Bērnu aizsardzības diena. Īsi pirms tās vadošā pētījumu un konsultāciju kompānija Kantar veica aptauju, kurā noskaidroja, kuras ir trīs galvenās problēmas, ar kurām, pēc Latvijas iedzīvotāju domām, saskaras bērni Latvijā. Iepriekš šāds pētījums tika veikts 2016. gada maija izskaņā.

Līdzīgi kā iepriekšējā pirms četriem gadiem veiktajā pētījumā, vērojama sakarība, ka Latvijas iedzīvotāji kā galvenās problēmas, ar kurām saskaras bērni Latvijā, ir norādījuši dažādas atkarības (alkohols, narkotikas, smēķēšana, pārmērīgi lietots dators, internets, mobilais telefons u.c.) (74%), mazkustīgu dzīvesveidu (58%), kā arī vecāku vienaldzību (41%).

Vēl kā problēmas, ar kurām saskaras bērni Latvijā, iedzīvotāji norādījuši vardarbību no citu cilvēku puses (21%), pedagogu negatīvo attieksmi pret bērniem bērnudārzos un skolās (19%), pašu vecāku vardarbību (19%), kā arī ierobežotas brīvā laika pavadīšanas iespējas (19%).

Savukārt 3% iedzīvotāju ir norādījuši kādu citu problēmu, tāds pats iedzīvotāju īpatsvars (3%) nav sniedzis konkrētu atbildi.

Salīdzinot ar 2016. gadā veikto pētījumu, šogad iedzīvotāji kā problēmas, ar kurām saskaras bērni Latvijā, salīdzinoši biežāk nosaukuši vecāku vardarbību, pie tam caurmērā biežāk šādu viedokli pauduši gados jaunāki iedzīvotāji (18-29 g.v.). Šīs vecuma grupas pārstāvji salīdzinoši biežāk kā problēmu ir norādījuši arī vardarbību no citu cilvēku puses.

Šogad relatīvi retāk iedzīvotāji kā problēmas, ar kurām saskaras bērni Latvijā, ir atzīmējuši dažādas atkarības, mazkustīgu dzīvesveidu, ierobežotas brīvā laika pavadīšanas iespējas.

Interesanti, ka uz vecāku vienaldzību salīdzinoši biežāk ir norādījušas sievietes, kā arī latvieši, savukārt ierobežotas brīvā laika pavadīšanas iespējas salīdzinoši biežāk akcentējuši cittautieši.

Par aptauju
Aptauju veica pētījumu kompānija Kantar laikā no 2020. gada 26. līdz 28. maijam, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 800 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 60 gadiem.
Kantar pētījums interneta vidē ir reprezentatīvs Latvijas iedzīvotāju kopumam vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Izlases kopa ir veidota, balstoties uz gadījuma izlasi, un tās organizēšanā Kantar strikti ievēro ESOMAR rekomendācijas aptauju internetā izlašu veidošanā un veikšanā.

Par Kantar
Kantar ir vadošā pētījumu un konsultāciju kompānija Latvijā. Kantar ir viena no pasaules lielākajām pētījumu kompānijām ar ekspertiem vairāk nekā 90 pasaules valstīs. Kantar grupa ir viena no pasaules vadošajām datu, atziņu un konsultāciju kompānijām.
Kantar Latvijā ir pētījumu kompānija ar vairāk nekā 25 gadu pieredzi, kas veic tirgus, sabiedriskās domas un mediju izpēti un sniedz ieteikumus mūsu klientu biznesa izaugsmei. Mēs uzņēmumiem nodrošinām vērtīgas atziņas nozīmīgu lēmumu pieņemšanai un izaugsmes veicināšanai. Ar zināšanām par inovācijām, zīmolu un komunikāciju, pircēju aktivizēšanu un patērētāju attiecībām mēs palīdzam mūsu klientiem identificēt, optimizēt un aktivizēt vērtīgos mirkļus ar patiesu ietekmi uz viņu biznesa attīstību.