Gaidot valsts simtgadi, mums bija interesanti noskaidrot, kuras latviešu filmas tiek visvairāk skatītas Latvijas iedzīvotāju televizoru ekrānos. Tāpēc mēs apkopojām datus no Kantar TV metru pētījuma par laika posmu no šī gada 1.janvāra līdz 31.oktobrim – kuras latviešu filmas jebkurā no TV kanāliem tika visvairāk skatītas. Un dati no televīzijas auditorijas pētījuma mums atklāja ļoti aizraujošu ainu.

Simtgades pirmajos desmit mēnešos Latvijas iedzīvotāji vecumā no četriem gadiem savos TV ekrānos visbiežāk bija skatījušies Vara Braslas jauno filmu “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”. Tā ir filma visai ģimenei, kas tapusi programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros. Kopumā šo filmu līdz 31.oktobrim televīzijā bija skatījušies 617 tūkstoši iedzīvotāju vecumā no četriem gadiem.

 

Jāņa Streiča “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” šogad ir otrā televīzijā skatītākā latviešu filma. Par šo aizraujošo filmu portāls filmas.lv raksta, ka tā ir “Latvijas kinovēstures fenomens – sadzīves komēdija, kas vairākkārt dažādās aptaujās atzīta par visu laiku labāko latviešu filmu, joprojām ieņem regulāru vietu vasaras saulgriežu TV programmās un papildinājusi tautas mūsdienu folkloru ar virkni izteicienu un dialogu”. Filmas popularitāti apliecina arī Kantar TV auditorijas dati, jo kopumā šogad šo filmu ir skatījušies vairāk nekā pusmiljons Latvijas iedzīvotāju (501 tūkstotis).

 

Trešā skatītākā filma ir Aloiza Brenča televīzijas filma, kas tautā saukta par seriālu “Ilgais ceļš kāpās”. Šogad kopumā šo septiņu sēriju spēlfilmu par mīlestības starp zvejnieku puisi Artūru un saimnieka meitu Martu ilgo ceļu līdz laimei ir skatījušies 367 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.

 

 

Ceturto vietu šogad televīzijā skatītāko latviešu filmu topā ieņem Imanta Krenberga jestrā komēdija par precēšanos Latvijā 19.gadsimtā “Īsa pamācība mīlēšanā”. Šo pēc Rūdolfa Blaumaņa stāstu motīviem uzņemto komēdiju televīzijā skatījās 317,5 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.

Televīzijā skatītāko latviešu filmu topa piektajā vietā iekļuvusi vēl viena Vara Braslas filma, veidota pēc Astrīdas Lingrēnas darbu motīviem – “Emīla nedarbi“. Šo sirsnīgo filmu par nebēdņa Emīla nedarbiem šogad televīzijā kopumā skatījušies 250,6 tūkstoši iedzīvotāju. Interesanti, ka pēc filmas iznākšanas 1985.gadā turpmāko desmit gadu laikā Latvijā strauji pieauga jaundzimušajiem zēniem dotā vārda Emīls izplatība – un tas joprojām ir Top 10 vīriešu vārdu vidū (Centrālās statistikas pārvaldes komentāru par šo fenomenu var izlasīt šeit: https://vardi.csb.gov.lv/?mainID=0&subID=0&selectedIDS=78).

 

Arī topa sestajā vietā ir stāsts par kādu zēnu, bet šoreiz no Latgales un tas ir Boņuks Jāņa Streiča filmā “Cilvēka bērns”. Boņuks, kas ir ieskatījies skaistajā meitenē Bigijā, arī šogad pie ekrāniem ir pulcējis krietnu skaitu skatītāju – kopumā 244 tūkstošus iedzīvotājus, kas ir vismaz četrus gadus veci, tātad gandrīz vai viņa vecumā.

 

Septītajā vietā ir vēl viena programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” filma – Madaras Dišleres “Paradīze 89”. Stāsts par četrām latviešu meitenēm un “Baltijas ceļu” 1989.gadā pie TV ekrāniem šogad ir pulcējis 231,3 tūkstošus skatītāju.

 

Televīzijā šogad skatītāko filmu topa astotajā vietā ir filma, kuras pamatā ir Regīnas Ezeras scenārijs pēc viņas pašas romāna “Aka” motīviem un kuru uzņēma režisori Gunārs Cilinskis un Varis Brasla. Tā ir “Ezera sonāte” – psiholoģiskā drāma par vīrieša un sievietes sarežģīto jūtu pasauli ar pašu režisoru Gunāru Cilinski vīriešu titullomā un Astrīdu Kairišu galvenajā sieviešu lomā. Drāma, kas uzņemta pirms vairāk nekā 40 gadiem, ir aktuāla arī mūsdienās, jo pie TV ekrāniem šogad vien tā ir saistījusi 228,8 tūkstošus skatītāju.

 

Savukārt topa devītajā vietā arī stāsts par kādu it kā nedaudz vecāku sievieti, kurai vīrieši mēģina kaut ko uzdāvināt – tā ir Ērika Lāča filma “Dāvana vientuļai sievietei”. Autozagļu bandas piedzīvojumi ar volgas īpašnieci Kņopieni šogad pie TV ekrāniem ir pievilinājuši veselus 216,6 tūkstošos skatītāju.

Ne velti Jānis Streičs ir tautā iemīļots režisors, jo šogad televīzijā skatītāko filmu desmitniekā ir iekļuvusi arī trešā viņa režisētā filma “Mans draugs – nenopietns cilvēks”. Jāņa Paukštello atveidotā “nenopietnā cilvēka” tēls šogad ir uzrunājis 174,4 tūkstošus televīzijas skatītāju.

 

Kopumā mēs varam secināt, ka simtgades gaidās Latvijas iedzīvotāji savu televizoru ekrānos ir vērojuši kā jaunās, tā arī vecās latviešu filmas. Mēs mīlam skatīties gan kino klasiķu kā Jāņa Streiča un Vara Braslas filmas (tostarp kā vecās, tā arī jaunās), gan arī jauno režisoru kā, piemēram, Madaras Dišleres filmas. Šī raksta tapšanas laikā jau tika izziņots, ka 17.novembrī TV ekrānos varēsim vērot Aigara Graubas režisēto filmu “Nameja gredzens” – decembra sākumā publicēsim arī tās skatīšanās TV ekrānos reitingus, jo mums šķiet, ka arī šī filma varētu iekļūt simtgades gadā televīzijā skatītāko filmu vidū.

Viss Latvijas iedzīvotāju vecumā no četriem gadiem TV ekrānos simtgades pirmajos desmit mēnešos skatītais latviešu filmu Top 10 ir šāds: