Kantar šī gada novembrī pētīja, cik likuma paklausīgi iedzīvotāji ir ceļu satiksmē un kuri ir visbiežākie kājāmgājēju un transportlīdzekļu vadītāju ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi?

Saskaņā ar Kantar īstenoto aptauju, vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem, kuri ir kāda sauszemes transportlīdzekļa (piemēram, automašīnas, motocikla, velosipēda) vadītāji, uz jautājumu, kurus ceļu satiksmes noteikumus viņi pēdējā mēneša laikā apzināti ir pārkāpuši, visbiežāk ir norādījuši, ka ir pārsnieguši atļauto braukšanas ātrumu (57%).

Vairāk nekā trešā daļa (37%) aptaujāto transportlīdzekļu vadītāju ir atzinuši, ka, vadot transportlīdzekli, ir runājuši pa mobilo tālruni, savukārt ceturtā daļa, ka ir vadījuši transportlīdzekli, būdami ļoti noguruši (26%), kā arī nav parādījuši virzienrādītāja pagriezienu (25%).

13% aptaujāto ir norādījuši, ka ir novietojuši transportlīdzekli neatļautā vietā, tikpat – ka, braucot automašīnā, nav lietojuši drošības jostu. Desmitā daļa (11%) transportlīdzekļu vadītāju ir atzinuši, ka nav palaiduši gājēju uz gājēju pārejas (11%), kā arī ir veikuši apdzīšanas manevru, neievērojot drošu apdzīšanas intervālu (11%).

Tikmēr 6% aptaujāto nav ievērojuši sarkano gaismas signālu un  šķērsojuši krustojumu pie aizliedzošā gaisma signāla; 5% aptaujāto ir vadījuši transportlīdzekli sliktā tehniskajā stāvoklī; vēl 4% aptaujāto ir norādījuši, ka ir vadījuši transportlīdzekli nelielā alkohola reibumā.

Jāatzīmē, ka tikai piektā daļa (22%) aptaujāto transportlīdzekļu vadītāju ir norādījuši, ka pēdējā mēneša laikā apzināti nav pārkāpuši kādu no ceļu satiksmes noteikumiem.

Uz jautājumu, kurus ceļu satiksmes noteikumus viņi pēdējā mēneša laikā apzināti ir pārkāpuši visbiežāk kā gājēji, vairāk nekā puse (58%) aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem ir norādījuši, ka ir šķērsojuši ielu neatļautā vietā. Līdzīgs īpatsvars (55%) iedzīvotāju ir atzinuši, ka nav lietojuši atstarotājus vai atstarojošus elementus pie apģērba diennakts tumšajā laikā. Savukārt katras trešais (34%) kā gājējs ir šķērsojis ielu pie sarkanā aizliedzošā luksofora signāla.

Jāatzīmē, ka tikai katrs ceturtais (24%) aptaujas dalībnieks ir norādījis, ka pēdējā mēneša laikā kā gājējs apzināti nav pārkāpis kādu no šiem ceļu satiksmes noteikumiem.

Par pētījumu

Aptauju veica pētījumu kompānija Kantar laikā no 2022. gada 8. līdz 10. novembrim, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 800 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Kantar pētījums interneta vidē ir reprezentatīvs Latvijas iedzīvotāju kopumam vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Izlases kopa ir veidota, balstoties uz gadījuma izlasi, un tās organizēšanā Kantar strikti ievēro ESOMAR rekomendācijas aptauju internetā izlašu veidošanā un veikšanā.

Par Kantar

Kantar ir vadošā pētījumu un konsultāciju kompānija Latvijā. Kantar ir viena no pasaules lielākajām pētījumu kompānijām ar ekspertiem vairāk nekā 90 pasaules valstīs. Kantar grupa ir viena no pasaules vadošajām datu, atziņu un konsultāciju kompānijām. Kantar Latvijā ir pētījumu kompānija ar vairāk nekā 25 gadu pieredzi, kas veic tirgus, sabiedriskās domas un mediju izpēti un sniedz ieteikumus mūsu klientu biznesa izaugsmei. Mēs uzņēmumiem nodrošinām vērtīgas atziņas nozīmīgu lēmumu pieņemšanai un izaugsmes veicināšanai. Ar zināšanām par inovācijām, zīmolu un komunikāciju, pircēju aktivizēšanu un patērētāju attiecībām mēs palīdzam mūsu klientiem identificēt, optimizēt un aktivizēt vērtīgos mirkļus ar patiesu ietekmi uz viņu biznesa attīstību.