Līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, Kantar desmit Eiropas valstīs veic iedzīvotāju noskaņojuma monitoringu, mērot, kā iedzīvotāji jūtas šī brīža situācijā, un ko viņi sagaida no nākotnes.

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju (62%) norāda, ka Ukrainā notiekošajam karam ir ietekme uz viņu labklājību. Arī pārējās Baltijas valstīs lielākā daļa iedzīvotāju atzīst, ka karam ir ietekme uz viņu labklājību. Tā norāda 66% iedzīvotāju Lietuvā un 71% iedzīvotāju Igaunijā.

Saistībā ar informāciju par karu un notikumiem Ukrainā Latvijas iedzīvotāji lielākoties izjūt negatīvas emocijas. Raksturojot savas emocijas, visvairāk karš Ukrainā iedzīvotājiem raisa skumjas, bailes, aizkaitinājumu, dusmas vai riebumu.

Viens no veidiem, kā mazināt negatīvās emocijas, ir palīdzēt Ukrainas bēgļiem. Apmēram puse Latvijas iedzīvotāju (53%) jau to dara – palīdz vai nu personīgi, vai arī pastarpināti, piemēram, caur dažādām organizācijām.

Visbiežāk Ukrainas bēgļiem tiek palīdzēts finansiāli (60%), ziedojot naudu, kam seko materiāla palīdzība (43%), ziedojot apģērbu, pārtiku un citas nepieciešamākās preces.

Par pētījumu

“Kantar Barometra pētījums par karu Ukrainā” tika veikts 10 Eiropas valstīs, katrā valstī aptaujājot 500-800 iedzīvotājus vecumā 18-65 gadi. Latvijā tika aptaujāti 800 iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 65 gadiem laika posmā no 2022. gada 19. līdz 25. martam. Intervijas tika veiktas tiešsaistē.