Sekojot līdzi Latvijas strādājošo noskaņojumam, Kantar 2023. gada janvārī veica darba ņēmēju aptauju Latvijā, kuras ietvaros noskaidroja, kas esošajos ģeopolitiskajos un ekonomiskajos apstākļos strādājošos uztrauc vai neapmierina visvairāk.

Pētījuma rezultāti liecina ~ ¼ (27%) strādājošo viss apmierina, kamēr vairākums – 67% norāda vienu vai vairākus aspektus, kas viņus kā darbiniekus esošajos apstākļos uztrauc vai neapmierina.

Jāatzīmē, ka salīdzinoši biežāk dažāda veida bažas pauž strādājošie, kuri ieņem augstākā vai vidējā līmeņa vadītāja amatu, darbinieki, kuri strādā mikro uzņēmumos (1-9 darbinieki), kā arī tie, kas pašreiz savu darba slodzi vērtē kā neatbilstošu – pārāk zemu.

Salīdzinoši visbiežāk minētie aspekti, kas strādājošiem liek satraukties, ir saistīti ar kopējiem procesiem ekonomikā (inflācija (t.sk. energoresursu cenu kāpums), ekonomiskā krīze, recesija, kara ietekme uz ekonomiku utt.) un rūpēm/ bažām par savu/ savas ģimenes finansiālo stāvokli (zemais atalgojums, pirktspējas samazināšanās).

Likumsakarīgi, ka par savu finansiālo stāvokli vairāk noraizējušies ir strādājošie ar zemiem personīgajiem ienākumiem (līdz 500 EUR).

Daļa strādājošo izsaka neapmierinātību un bažas par savu darba apjomu, risku zaudēt darbu vai arī pamana iespējamus riskus uzņēmumam, kurā viņi strādā (klientu skaita un/ vai pirktspējas samazināšanās, noieta tirgus samazināšanās utt.)

Katru desmito (11%) strādājošo Latvijā uztrauc kopējā nenoteiktība, nestabilitāte, neprognozējamība. Savukārt 6% kritiski vērtē valdības lēmumus (to nekonsekvenci, nepamatotību utt.), bet 5% strādājošo uztrauc drošības jautājumi un nedrošā ģeopolitiskā situācija valstī un pasaulē.

Tas liecina, ka uzņēmuma vadītājiem (darba devējiem) svarīgi ņemt vērā šos aspektus, sniedzot iespējamo atbalstu saviem darbiniekiem, kā arī veltot maksimālas pūles, lai radītu drošības un stabilitātes sajūtu situācijā, kad ikviens ilgstoši saskaras ar lielu nenoteiktību.

Par pētījumu

Pētījumu veica pētījumu un konsultāciju kompānija Kantar no 2023. gada 3. līdz 12. janvārim, telefoninterviju veidā aptaujājot 640 darba ņēmējus visā Latvijā.

Pētījums ir reprezentatīvs strādājošo kopumam. Izlases kopa ir veidota, balstoties uz gadījuma izlasi, un tās organizēšanā Kantar strikti ievēro ESOMAR rekomendācijas aptauju izlašu veidošanā un veikšanā.