Tuvojas Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kas Latvijā norisināsies 8. jūnijā. Šīs vēlēšanas būs iespēja Latvijas iedzīvotājiem būt pilsoniski aktīviem un iesaistīties Eiropas Savienības nākotnes veidošanā. Nereti ir izskanējis viedoklis, ka Latvijas iedzīvotāju pilsoniskā aktivitāte ir visai zema. Par to liecina arī salīdzinoši zemie vēlētāju aktivitātes rādītāji pēdējo gadu nacionāla līmeņa vēlēšanas.

Jaunākajā aptaujā Kantar pētnieki vēlējās noskaidrot to, cik Latvijas iedzīvotāji ir apmierināti ar savām iespējām iesaistīties un ietekmēt lēmums sev tuvākajā teritorijā, proti, vietā, kur viņi dzīvo, nedomājot tik plašā mērogā kā Eiropas Savienība vai Latvijas valsts.

Kā aptaujā noskaidroja Kantar, četri no pieciem (79%) Latvijas iedzīvotājiem kopumā ir apmierināti ar vietu/apvidu, kurā viņi dzīvo. Piektā daļa (22%) iedzīvotāju ir ļoti apmierināti, savukārt vairāk nekā puse (57%) ir diezgan apmierināti ar vietu/apvidu, kurā dzīvo. Biežāk nekā sabiedrībā kopumā ar vietu/apvidu, kurā dzīvo, apmierināti ir cilvēki ar vairāk nekā diviem bērniem ģimenē.

Savukārt kopumā neapmierināti ar vietu/apvidu, kurā dzīvo, ir salīdzinoši neliels iedzīvotāju īpatsvars (18%) – teju piektā daļa. No tiem 15% iedzīvotāju ir ne pārāk apmierināti un 3% nemaz nav apmierināti ar vietu/apvidu, kurā dzīvo. Kā liecina dati, biežāk tie ir nestrādājošie un cilvēki ar zemākiem ienākumiem.

Aptaujas dati atklāj arī to, ka trešā daļa (33%) iedzīvotāju ir kopumā apmierināti ar savām iespējām līdzdarboties un iesaistīties lēmumu pieņemšanā, kas nosaka viņu teritorijas (ciema/pagasta/pilsētas/novada) attīstību. No tiem 3% ir ļoti apmierināti, savukārt 30% ir diezgan apmierināti. Salīdzinoši biežāk ar savām iespējām līdzdarboties un iesaistīties apkārtējās teritorijas attīstībā apmierināti ir cilvēki, kuri ģimenē sarunājas latviešu valodā, un cilvēki ar vairāk nekā diviem bērniem ģimenē.

Turpretim aptuveni divas piektdaļas (44%) iedzīvotāju kopumā nav apmierināti ar savām līdzdarbošanās iespējām. Biežāk nekā sabiedrībā kopumā tā jūtas vīrieši, iedzīvotāji vecumā no 45 līdz 54 gadiem, cittautieši, iedzīvotāji ar citu (ne latviešu) sarunvalodu ģimenē un cilvēki ar zemiem personīgajiem ienākumiem (EUR 301 – 500). Kas būtiski, arī rīdzinieki salīdzinoši biežāk ir norādījuši, ka nav apmierināti ar savām iespējām līdzdarboties un iesaistīties lēmumu pieņemšanā, kas nosaka viņu dzīvesvietas attīstību.

Par pētījumu

Pētījumu par Latvijas iedzīvotāju apmierinātību ar dažādiem dzīves aspektiem pētījumu un konsultāciju kompānija Kantar veica laikā no 2023. gada 7. līdz 9. novembrim, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 800 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 65 gadiem.

Kantar pētījums interneta vidē ir reprezentatīvs Latvijas darba ņēmēju kopumam. Izlases kopa ir veidota, balstoties uz gadījuma izlasi, un tās organizēšanā Kantar strikti ievēro ESOMAR rekomendācijas aptauju internetā izlašu veidošanā un veikšanā.

Par Kantar

Kantar ir vadošā pētījumu un konsultāciju kompānija Latvijā. Kantar ir viena no pasaules lielākajām pētījumu kompānijām ar ekspertiem vairāk nekā 90 pasaules valstīs. Kantar grupa ir viena no pasaules vadošajām datu, atziņu un konsultāciju kompānijām.

Kantar Latvijā ir pētījumu kompānija ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi, kas veic tirgus, sabiedriskās domas un mediju izpēti un sniedz ieteikumus mūsu klientu biznesa izaugsmei. Mēs uzņēmumiem nodrošinām vērtīgas atziņas nozīmīgu lēmumu pieņemšanai un izaugsmes veicināšanai. Ar zināšanām par inovācijām, zīmolu un komunikāciju, pircēju aktivizēšanu un patērētāju attiecībām mēs palīdzam mūsu klientiem identificēt, optimizēt un aktivizēt vērtīgos mirkļus ar patiesu ietekmi uz viņu biznesa attīstību.

Santa Lazdiņa

Klientu vadītāja

tālr.: 67 096 300
e–pasts: santa.lazdina@kantar.com