Katru gadu oktobra pirmajā piektdienā tiek atzīmēta Pasaules Smaida diena, kuras devīze vēsta: “Izdari labu darbu. Liec vismaz vienai personai smaidīt.” Pētījumu kompānija Kantar veica aptauju ar mērķi noskaidrot, cik smaidīgi kopumā ir Latvijas iedzīvotāji un kā viņu noskaņojumu ietekmē smaidīgi cilvēki viņiem apkārt.

Dati rāda, ka Latvijas iedzīvotāju ieskatā kopumā cilvēki Latvijā nesmaida pietiekami bieži.

Tikai desmitā daļa jeb 11% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 65 gadiem uzskata, ka Latvijā cilvēki kopumā pietiekami bieži smaida (1% – noteikti jā; 10% – drīzāk jā), kamēr absolūtais vairākums (82%) iedzīvotāju tā neuzskata (52% – drīzāk nē; 30% – noteikti nē).

Jautāti, kā viņu noskaņojumu parasti ietekmē smaidīgi cilvēki viņiem apkārt, secināms, ka vairumam (70%) Latvijas iedzīvotāju smaidīgi līdzcilvēki uzlabo noskaņojumu. Savukārt piektā daļa jeb 20% iedzīvotāju norāda, ka viņu noskaņojums nemainās. Vēl 2% iedzīvotāju pauda, ka smaidīgu cilvēku ietekmē viņu noskaņojums pasliktinās.

Interesanti atzīmēt, ka salīdzinoši biežāk redzot/ satiekot smaidīgus cilvēkus, noskaņojums uzlabojas sievietēm, kā arī Kurzemē dzīvojošajiem, savukārt salīdzinoši retāk – vīriešiem, kā arī cittautiešiem (ne latviešiem). Savukārt salīdzinoši biežāk to, ka viņu noskaņojums smaidīgu cilvēku ietekmē nemainās, ir norādījuši Zemgalē dzīvojošie. Lai arī tikai 2% iedzīvotāju ir norādījuši, ka smaidīgu cilvēku ietekmē viņu noskaņojums pasliktinās, šādu viedokli salīdzinoši biežāk ir pauduši iedzīvotāji vecuma grupā 18-24 gadi.

Par aptauju

Aptauju veica pētījumu kompānija Kantar laikā no 2023. gada 26. līdz 28. septembrim, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 800 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 65 gadiem.

Kantar pētījums interneta vidē ir reprezentatīvs Latvijas iedzīvotāju kopumam vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Izlases kopa ir veidota, balstoties uz gadījuma izlasi, un tās organizēšanā Kantar strikti ievēro ESOMAR rekomendācijas aptauju internetā izlašu veidošanā un veikšanā.

Par Kantar

Kantar ir vadošā pētījumu un konsultāciju kompānija Latvijā. Kantar ir viena no pasaules lielākajām pētījumu kompānijām ar ekspertiem vairāk nekā 90 pasaules valstīs. Kantar grupa ir viena no pasaules vadošajām datu, atziņu un konsultāciju kompānijām.

Kantar Latvijā ir pētījumu kompānija ar vairāk nekā 25 gadu pieredzi, kas veic tirgus, sabiedriskās domas un mediju izpēti un sniedz ieteikumus mūsu klientu biznesa izaugsmei. Mēs uzņēmumiem nodrošinām vērtīgas atziņas nozīmīgu lēmumu pieņemšanai un izaugsmes veicināšanai. Ar zināšanām par inovācijām, zīmolu un komunikāciju, pircēju aktivizēšanu un patērētāju attiecībām mēs palīdzam mūsu klientiem identificēt, optimizēt un aktivizēt vērtīgos mirkļus ar patiesu ietekmi uz viņu biznesa attīstību.

 

Ingrīda Libora
T  +371 67096300
E  ingrida.libora@kantar.com